Načítání obsahu, prosím počkejte
Krokodýl nilský

Krokodýl nilský

Latinský název:
Crocodylus niloticus
Délka:
6 m

Krokodýl nilský (Crocodylus niloticus) je jeden z nejznámějších krokodýlů v Africe. Jeho název pochází z řečtiny. Slovo crocodylus znamená dlážděný červ, nilocticus zase z Nilu, čili dlážděný červ z nilu.

Výskyt

Krokodýl nilský žije téměř po celé Africe. Vyskytuje se všude kde se nachází voda např. močály, potoky, řeky, jezírka.

Popis

Krokodýl nilský je zbarven šedozelenou barvou a je relativně mohutný. Mezi prsty má plovací blány. Jeho ocas i hřbet je pokrytý výstupky. Hlava je úzká a dlouhá. Krokodýl nilský má 64 až 68 ostrých zubů muže s nimi jen kousat, ne žvýkat. Samec je podstatně větší než samice. Krokodýl nilský ve vodě plave díky mohutného ocasu který se hodí i k lovu. Druh většinou žije samostatně někdy i ve skupinách. Samci jsou agresivní a zabíjí i jiné krokodýly a mláďata. Rekordní délka krokodýla nilského je mezi 6 a 7 metry roku 2007 pozorovaný exemplář pojmenovaný Gustav a za dobrých podmínek se tento druh dožije nad sto let. V č.r. můžeme navštívit krokodýlí farmu ve Velkém Karlově na Znojemsku kde se nachází cca 240 krokodýlů nilských,ve všední dny jsou prohlídky každou celou hodinu.

Potrava

Krokodýl je dobrý lovec. Jeho oběti tvoří plazi, savci a ptáci. Díky svému ocasu dokáže vystřelit nad vodu a ulovit ptáka na větvi. Taktéž může chytit antilopy, jiné krokodýly, buvoly, lvy, gepardy nebo pakoně. V některých případech dokáže ulovit i malého slona nebo hrocha. Jeho velkou nevýhodou je to, že nemůže kousat, proto kusy masa polyká celé. Krokodýl má v čelistech neuvěřitelný stisk, dokáže jimi vyvinout sílu až 13 kN.

Rozmnožování

V období páření samice vydávají hluboké zvuky. Po páření si samice vykope díru hlubokou cca 50 cm do ní naklade 20 až 80 vajec dle velikosti samice. Vejce jsou velké cca 8 x 6 cm. Vejce zahrabává. Po dobu inkubace jámu hlídá před predátory jako jsou lidé, hyeny atd. Když se vylíhnou tak vydávají zvuky které přivolají samici nebo také predátora. Poté je matka odnáší do vody. Mláďata se poté rychle osamostatní.

Charakteristika

Krokodýl nilský je tmavě olivový až šedý s příčnými tmavšími páskami. Za horka vychází na břeh a sluní se. Má dlouhé čelisti a zuby vyčnívající z tlamy, i když je zavřená. Jako ostatní členové řádu Crocodylia může kousat, ale nemůže žvýkat potravu. Není to druh vhodný pro domácí chov.


Zdroje:  Wikipedie