Načítání obsahu, prosím počkejte

Může pes jíst brambory?

24. 11. 2022 – 9:23
0
Může pes jíst brambory? Ilustrační snímek | zdroj: Profimedia

Brambory patří mezi nejoblíbenější lidská jídla. Dáváme si je ve všech možných úpravách, a když to nepřeháníme s olejem a smažením, tak jsou pro nás výživné a prospěšné. Leckoho by proto mohlo napadnout, zda náhodou nemohou prospívat i psům, případně zda je vyloženě škodlivé, když se někdy se zvědavým mazlíčkem o nějaký ten malý brambůrek podělíme.

Naši nejlepší přátelé jsou ve zvířecí říši unikátní fenomén tím, jak moc jsme jejich biologii proměnili během tisíce let domestikace. Uvádí se, že v některých ohledech funguje psí zažívání už skoro jako u všežravců, kupříkladu oproti vlkům zvládají psi velmi dobře trávit rostlinný škrob. A ten, jak víme, je hlavní složkou brambor. Věc ale není zdaleka tak jednoduchá, neboť všemu výše řečenému navzdory, pes zůstává masožravcem, byť ne absolutním, kterému nadále prospívají nejvíce živočišné bílkoviny.

Brambory jsou bohaté na některé vitamíny, například C nebo B6. Navíc mají dobrý obsah minerálů, železa či hořčíku. I přesto je však jednoduché, pokud nejsou správně připravené a hlavně dávkované, podáním brambor psímu zdraví spíše ublížit. Jejich zažívání pořád nejvíce svědčí živočišné proteiny.

Ačkoliv dokážou přežít s rostlinnými sacharidy, tyto látky by se nikdy neměly stát velkou součástí jejich jídelníčku. Schopnost trávit rostlinnou stravu byla evoluční výhodou v časech nouze, kdy lidé a jejich psi museli nějakou dobu přežít bez masa. Příliš velká konzumace sacharidů – a tedy brambor – je ale u psů rychlou cestou k obezitě, zánětům žlučníku či diabetu.

Brambora jako pamlsek

Nejde přitom jen o kalorie. Pokud se budeme bavit o čistých bramborách, bez ohledu na zdravou či nezdravou metodu přípravy, pak by se mohlo opatrně říci, že samy o sobě nejsou po tepelné úpravě pro psy toxické. V poslední době se ale objevily studie, které naznačují, že riziko srdeční kardiomyopatie roste u psů, jejichž jídelníček obsahuje příliš velké procento luštěnin či brambor.

Na druhou stranu ale máme příklady různých rostlinných potravin, které mohou posloužit jako vhodný pamlsek pro psy. Spousta z nich má například ráda jablka, jako dobrý zdroj vlákniny se zase doporučuje dýně. V roli drobného pamlsku – to ale zdůrazněme – tak můžeme psímu mazlíčkovi dát i správně upravenou bramboru. Pokud vidíme, že jej láká naše bramborové jídlo, není potřeba se tomu vehementně bránit. Za určitých okolností totiž mohou benefity v podobě příznivých živin převážit.

Nikdy ne syrové!

Pokud se tedy rozhodneme pejskovi občas brambory dát, je nutné věnovat pozornost správné přípravě. Netřeba asi zdůrazňovat, že nikdy nesmí být syrové, stejně tak je nutné se vyhnout slupkám, klíčkům a pochopitelně listům. Syrové brambory obsahují solanin, který může být pro některé psy toxický (údaje se ale liší), tepelnou úpravou jeho hladina klesá. Pokud se stane, že pes nechtěně sežere syrové slupky, listy či další části neupravené rostliny, pak u něj otrava může vyvolat problémy se zrakem, podráždění žaludku a nepravidelný srdeční tep.

Jakýkoliv bramborový recept pro psa by měl být co nejjednodušší, v podstatě je vhodné uvažovat jen o vaření či pečení, smažení by nebylo moc zdravé. Také se nesmí k bramborám nic přidávat, ani sůl, máslo či jakékoliv koření. Ať ale tuto zeleninu nelíčíme příliš negativně – například dobře uvařený raný brambor může být ideálním pamlskem. Psa dokáže zaujmout neznámou chutí, v malém množství si ponechá punc exotiky, navíc připomeňme, že obsahuje řadu prospěšných látek. S malou, kulatou bramborou lze navíc zkusit i nějaké „hry“ na dobývání pamlsku.

Vsaďte na batáty

Ještě zmiňme jednu odnož brambor, která u nás sice nemá tak dlouhou tradici, dnes je ale již běžně k dostání: batáty. Jestliže jsme řekli, že s jistou opatrností nejsou běžné brambory tak špatným pamlskem, tak u batátů můžeme hovořit vyloženě o skvělé variantě. Jsou výživnější, obsahují větší množství vitamínů, minerálů a dalších látek a zároveň méně škrobu. Pokud má pes doporučeno zvýšit množství draslíku ve výživě, pak jsou batáty ideální variantou. Některé studie navíc naznačují, že konzumace batátů pomáhá snižovat krevní tlak – tedy, pokud si je nedáváme v podobě hranolků. Vhodnost batátů pro psí výživu jde dokonce tak daleko, že se s nimi běžně setkáváme jako s jednou z ingrediencí komerčně vyráběných psích krmiv.

U každého nového jídla je potřeba začínat pomalu a sledovat, zda na něj pes nebude mít alergickou reakci. U brambor i batátů ale platí, že by mělo jít vždy jen o pamlsky či doplněk stravy, nikoliv její hlavní složku.

Zopakujme závěrem odpověď na úvodní otázku: ano, pes může dostat brambory, mělo by ale jít jen o malé množství. U zdravých psů by ale neměly brambory uškodit. Máme-li ale tu možnost, uvažujme spíše o zmiňovaných batátech. V našich končinách sice bývají dražší, psovi ale stačí jen troška. Psí přirozeností zůstává masožravost, a je to tak dobře – kdo chce mít za mazlíčka šelmu, nemůže čekat vegetariána. Na druhou stranu by ale strava domácího mazlíčka měla být pestrá, proč se tedy neinspirovat i u zeleniny, kterou máme sami tak rádi.

Zdroje:  Vlastní , thesprucepets.com

Nejnovější články