Načítání obsahu, prosím počkejte

Krmení ryb v zahradním jezírku má svá pravidla, jinak hrozí jejich úhyn

25. 8. 2021 – 8:43
0
Krmení ryb v zahradním jezírku má svá pravidla, jinak hrozí jejich úhyn Krmení rybiček v zahradním jezírku má svá pravidla | zdroj: Pixabay

Jezírko na zahradě příjemně lichotí oku, jsou to ale až rybičky, které do něj vnáší život. A bez správného krmení a jeho načasování radost budou dělat jen stěží.

Umělé jezírko nabízí jen minimum přírodní potravy, pokud ho ovšem nemáte hustě zarostlé rostlinami, v jejichž kořenech mohou rybky potravu hledat. Bez krmení se zkrátka neobejdete. Potřeba je při něm myslet na několik věcí – zejména na množství, druh a období v roce.

Zatímco jesetery můžete krmit celoročně, koi kapři, karasi, jeseni, líni a další kaprovité ryby jedí podle teploty v jezírku. Pokud teplota dlouhodobě poklesne pod 10 stupňů, přestávají přijímat potravu a připravují se na zimní hibernaci. Z ní se pak na jaře probírají velmi pomalu a je potřeba nic neuspěchat nevhodným krmením.

Pozor na jaře

Jarní počasí sice dokáže zahřát, ale mrazy se mohou kdykoli vrátit. Pokud se jezírkové rybičky obnovou krmení probudí příliš rychle, při návratu mrazů a zpomalení metabolismu, a tedy i střev, se jim může částečně natrávená potrava začít rozkládat v těle, což může vést k jejich úhynu.

S jarní obnovou krmení proto začínejte až ve chvíli, kdy se teplota vody delší dobu drží v rozmezí 10 – 16 stupňů, a i tehdy raději krmte jedenkrát za jeden až dva týdny. Při teplotě nad 16 °C začněte s krmením jednou denně, pokud se teplota vyšplhá nad dvacet stupňů, raději krmte víckrát denně, ale po menších dávkách.

Méně je více

Pokud odjíždíte na běžnou dovolenou (až na 14 dní), je lepší nechat po tuto dobu rybky raději bez krmení, než riskovat, že někdo, koho krmením pověříte, rybky překrmí a jezírko zařasí.

Odhadnout množství potřebné pro nakrmení vašich rybiček bude chtít trochu cviku a pozorování (měly by ho zkonzumovat do pěti minut), obecně se má za to, že dávka by měla být do dvou procent váhy rybí osádky. Ryby musí všechno krmivo sníst, jinak se začne kazit voda a začne se v ní dařit řasám. Místo jezírka s rybičkami byste měli brzy před očima zasmrádlý žabinec…  

Na trhu je množství krmiv pro jezírkové ryby, v zásadě je lze rozdělit na dva typy – plovoucí (pro kaprovité ryby) a potápivá (pro jesetery). Rozhodně se vyplatí číst složení, například sledovat množství popela (kvalitní krmiva mívají pod osm procent), ideální je krmivo s vysokým obsahem proteinů, vyrábí se i krmivo založené na hmyzu.

Zdroje:  Vlastní

Nejnovější články