Načítání obsahu, prosím počkejte

Jak předcházet králičí obezitě

9. 8. 2021 – 17:46
0
Jak předcházet králičí obezitě Ilustrační snímek | zdroj: Pixabay

Když se řekne domácí mazlíček a obezita, vybavíme si většinou na prvním místě psy a kočky trpící nadváhou. Na králíky se zapomíná, příroda je přitom vybavila značným apetitem. Oproti svým divokým bratrancům ale nemají ani zdaleka tolik pohybu, nemluvě o tom, že potrava k nim přichází tak říkající sama. Příčiny obezity jsou tak u králíků vlastně podobné jako u lidí. Jak by měl vypadat jídelníček králíka, který se chce obezitě vyhnout? 

Na prvním místě je potřeba říci, že nadváha se u králíka špatně posuzuje na první pohled. Jsou to tvorové chlupatí, samá křivka, navíc samice mívají výrazné záhyby kůže pod bradou jako přirozenou zásobárnu tuku i při normálním stavu.

Nadváhu tak můžeme poznat například podle toho, že na zádech nejde dost dobře nahmatat páteř. Případně se králíkovi vytváří výrazné záhyby v oblasti přirození, které navíc bývají příčinou sekundárních problémů – zachytává se v nich trus, podestýlka i špína a bývají zdrojem bakterií a zánětů. Nadváha má přitom na králičí organismus podobný vliv, jako na ten lidský. Od kardiovaskulárních problémů, přes problémů s klouby až po bolesti a záněty na nožkách, které nesou nadměrnou hmotnost. 

Obecně platí, že je mnohem lepší, když se daří obezitě předcházet – tedy když králíkovi umožníme správné stravování. Snižování hmotnosti skrze diety je u těchto tvorů záležitost obtížná a často stresující, podporovat pohyb navíc dost dobře nejde. Platí to přitom pro všechny malé, býložravé savce, tedy vedle králíků třeba i pro morčata či činčily. 

Základ je seno, ne granule

Základem králičího jídelníčku musí být seno. To je důležité nejen pro správné zažívání, ale i pro střevní mikroflóru, nemluvě o obrušování neustále dorůstajících zubů. Divocí králíci po velkou část dne žvýkají tvrdou, vláknitou trávu a podobnou stravu, domácímu králíkovi proto musíme dávat seno.  

Chybou proto je, pokud příliš velkou složku potravy tvoří granule. Ty přitom mohou mít i vhodné složení, kdy jde například o lisovanou zeleninu. Na trhu je ale velké množství takových, co obsahují látky či potraviny „navíc“, které pro králíka nemají žádnou velkou hodnotu. V méně špatném případě jde o obiloviny, v horších pak o složky, které jsou pro králíka vyloženě nevhodné, například cukry.

Ušákům granule chutnají, ale i ty s dobrým složením nemají většinou vhodnou strukturu pro obrušování zubů a pro nahrazení potřeby vlákniny ze sena či trávy. Pokud navíc obsahují vysoké množství sacharidů, pak jejich dlouhodobá konzumace narušuje správné zažívání. A co je pro nás nejdůležitější: takové granule jsou zdrojem mnohonásobně většího množství kalorií než seno. 

Hodně obecná poučka tak říká, že králík vážící kolem dvou kilo by neměl dostávat víc než čtvrt šálku granulí denně. A měly by to být vždy granule s vysokým obsahem vlákniny. Seno se oproti tomu nedávkuje, ušatý mazlíček by k němu měl mít nepřetržitý přístup. Zjednodušeně řečeno: sena se nelze přejíst a netloustne se z něj. 

Zelená, zelená a zelená

Samozřejmě ale chceme, aby měl králíček stravu pestrou a řešení lze shrnout do jednoho slova: zelená. Traviny, byliny, saláty, zkrátka rostliny s vysokým obsahem vlákniny a vody poskytují všechny potřebné živiny, a navíc pomáhají udržovat organismus správně hydratovaný. Tyto rostliny navíc mají velmi málo kalorií. Se zelenou stravou je potřeba jen mírná obezřetnost: pochopitelně je potřeba mít jistotu, že mezi luční bylinky se nám nezatoulala nějaká jedovatá.

Některé druhy salátové zeleniny nejsou vhodné, vždy je dobré se poradit s chovateli či odbornými publikacemi. Kupříkladu kedlubnové listy mohou nadýmat, špenát zase překyselovat. Také je třeba myslet na dávkování – někteří jedinci mohou mít z přílišného přísunu čerstvých rostlin průjmy. Vedle toho králičí organismus velmi dobře vstřebává vápník. To se může negativně projevit tvorbou močových kamenů při přemíře stravy s vysokým obsahem vápníku. Mezi takové rostliny patří již zmiňovaný špenát, dále ale i petržel či kapusta. 

Pozor na pamlsky

Překvapivě se dá ale ve zverimexech sehnat i strava, která je pro králíky (stejně jako pro morčata a podobně) naprosto nevhodné. Je to velmi zákeřný segment trhu, který stále přežívá, protože králíčkům chutná a nezkušení chovatelé mají radost z králičího apetitu. Jde o různé pamlsky či okusovací tyčinky, které mají složení jako připravené pro vznik obezity. Často obsahují cukr, bývají lepené vaječnými bílky, někdy dokonce obsahují mléčné produkty. Je-li něco u králíků ekvivalentem lidského nezdravého fast-food jídla, pak jsou to právě tyto věci, kterým je nejlepší se úplně vyhnout. 

Velmi opatrní ale musíme být i s pamlsky přírodními. Králíci si rádi pochutnají na ovoci, a ne vždy je to špatně. Mívá dobré složení, pořád je tu ale na obtíž cukr. Většinou jde navíc o plodiny, které by se v přirozeném jídelníčku neobjevily. Není tedy nutné je králíkovi dávat, pokud mu ale nějaký zákusek nabídnout chceme, pak lze ve velmi malém množství sáhnout například po jablku, kousku melounu i s kůrou, velmi malém kousku banánu (jeho obsah cukru je opravdu vysoký) a podobně. Podobně jako u psů či koček platí, že člověk nesmí podlehnout emocím ze zvířecího miláčka, který si „tak šťastně pochutnává na dobrotě“. 

Možnost se proběhnout

Na začátku jsme řekli, že králíci velmi špatně hubnou, pokud bychom je měli nutit k pohybu navíc ve chvíli, kdy se obezita rozvinula. To je pravda, zároveň ale platí, že zdravý pohyb je součástí vhodné prevence nadváhy. Mnozí králíčci nemají vůbec možnost přirozeného pohybu a tráví velkou část života v poměrně malých klecích. Pokud už si ale ušáka pořizujeme, měli bychom počítat s tím, že by měl mít možnost si proběhnout.

Dobře socializovaný králík se může v pokoji pohybovat více méně na volno – chovatel-začátečník třeba překvapivě zjistí, jak aktivní, veselá a mazlivá zvířátka to ve skutečnosti jsou. Králík, který se cítí dobře a má dostatek prostoru, projevuje svou radost ze života mimořádně rychlým běháním, skákáním a veselým divočením. Tento pohyb je pro ně přirozený a kromě toho, že ho potřebují pro psychickou pohodu, pomáhá i udržovat tělesnou hmotnost. Můžeme ho navíc podpořit různými hračkami a společnou aktivitou. 

Zopakujme, co jsme řekli na začátku: klíčem v boji proti králičí obezitě je prevence. Ta spočívá hlavně ve správné stravě. Evoluce tohoto tvora obdařila velkým apetitem a na chovateli leží zodpovědnost za to, aby se jeho ušatý mazlíček cpal zdravě a nízkokaloricky. Pamatujme, že králíci se zdravou tělesnou váhou mají kvalitnější a delší život. A to je něco, co svému mazlíčkovi chceme obvykle dopřát především. 

Zdroje:  Vlastní , petmd.com

Nejnovější články