Načítání obsahu, prosím počkejte
Křeček zlatý

Křeček zlatý

Latinský název:
Mesocricetus auratus
Délka:
18 cm
Hmotnost:
180 g
Délka života:
2-3 r

Křeček zlatý (Mesocricetus auratus) někdy nazývaný též křeček syrský nebo křeček medvědí je druh hlodavce z čeledi myšovitých.

Historie

Poprvé byl křeček zlatý popsán v roce 1839 přírodovědcem Waterhousem. Teprve v roce 1930 se podařilo zoologovi profesoru Aharonimu z Jeruzaléma v blízkosti Aleppa v Sýrii odchytit prvního živého křečka zlatého. V hluboké noře našel matku s dvanácti mláďaty, z nichž přežila jen 3 (9 jich nepřežilo cestu autem). Velmi brzy přišli na svět potomci těchto sourozenců. Z těchto sourozenců pochází všichni doma chovaní křečci zlatí. Každý křeček zlatý je nějak příbuzný všem ostatním křečkům.

Popis

Tento až 18 centimetrový a až 180 gramový křeček má různé typy i barvy srsti (dlouhá, krátká, lesklá - satén). Na hlavě má malý růžový nosík, pak velice citlivé a ve stáří velmi důležité hmatové vousky, černá korálková očka, ouška a veliké lícní torby, do kterých se mu vejde 2,5 piškotů a nějaké zrní, celkem až polovina své vlastní hmotnosti. Křečci se dožívají 2 až 3 let. Může se dožít i většího i menšího věku. Také mohou býti sužováni nemocemi např. infekcí či selháváním ledvin a jater.

Povaha

Povaha může být různá: agresivní, kamarádivá, ignorantní. Většinou záleží na okolí (místě koupení), dostatku či nedostatku potravy a chování jeho majitele.Také je důležité prostředí, ve kterém křečík vyrůstal - pokud strávil dlouhou dobu s více sourozenci, pravděpodobně bude bojovnější v důsledku neusálých soubojů o potravu. Křeček zlatý je samotář, od 2 měsíců života se více křečků nesnese. Samičky jsou většinou klidnější a spíše se nechají bez větších problému prohlédnout veterinárním lékařem. Samci jsou často svéhlaví, umínění a bojovní. Pokud křeček zlatý vyrůstá v dostatku a s náležitou péčí, může být velmi dobrým společníkem.


Zdroje:  Wikipedie