Načítání obsahu, prosím počkejte
Krajta tygrovitá

Krajta tygrovitá

Známé také jako:
krajta světlá
Latinský název:
Python molurus
Délka:
5-8 m

Krajta tygrovitá (Python molurus) je jedním z největších hadů na světě. Patří mezi hady z čeledi hroznýšovitých. Dorůstá obvykle velikosti mezi 5 až 8 m. Obdobné velikosti dosahují ještě krajta mřížkovaná, krajta písmenková, anakonda velká, krajta ametystová a jen zcela ojediněle i hroznýš královský.

Popis

Tělo krajty tygrovité je mohutné a svalnaté, zbarvené světle hnědě, s velkými hnědými, až černými skvrnami. Na svrchní části hlavy bývá patrný tmavý šípovitý vzor, po stranách hlavy se táhnou tmavé pásky, které protínají oko. Retní tepločivné jamky jsou patrné. Tato krajta obývá tropické lesy a pole.

Areál rozšíření

Krajta tygrovitá se vyskytuje ve dvou poddruzích: Python molurus molurus (krajta tygrovitá) žije v západním Pákistánu, Nepálu, Indii a na Cejlonu. Python molurus bivittatus (krajta tmavá) je rozšířen hlavně v jižní Číně, Indočíně a na Barmě. Dále se vyskytuje na Borneu, Hainanu, Celebesu, na Sumbě a na Jávě. V posledních letech se vyskytují i na území USA, protože je tam ponechávají majitelé, kteří nepočítali s velikostí těchto zvířat. Dobře se jim tam daří.

Chov v zajetí

Chov krajty tygrovité podléhá povolení a jelikož se jedná o hada opravdu impozantních rozměrů, nedoporučuje se pro chov v teráriu v bytech. Přesto je to (hlavně mláďata) jeden z nejčastěji chovaných hadů v domácnosti. V teráriích se nejčastěji chová krajta tmavá a její albinotická forma, velice často se však jedná o křížence obou subspecií. Chovají se zejména pro jejich mírnou povahu a krásné zbarvení, ale většina lidí, kteří si je pořídí nepočítá s tím, že dorůstá obrovských rozměrů a pak se jen těžko zbavují přerostlých hadů. Krajtu tygrovitou chováme pokud možno v co největším teráriu, s velkou vodní nádrží. Teplotu udržujeme do 30 °C přes den, s nočním poklesem až o 8 °C. Není dobré si pořizovat takového hada, pokud máte jiná zvířata jako například psa nebo kočku, protože tito hadi mají dobrý čich a pokud by při kontaktu ucítil pach takového zvířete, riskujete tím, že vás had napadne. Kousnutí je bolestivé a nepříjemně se zanítí.

Potrava

S krmením těchto hadů nebývají zpravidla potíže, většinou ochotně přijímají morčata, králíky, kuřata, nebo jinou vhodnou potravu odpovídající velikosti. Někteří opravdu velicí jedinci (6 metrů a více) klidně zvládnou i selata a menší prasata.

Rozmnožování

U krajty tmavé dochází k páření v říjnu až v lednu. Zhruba po šedesáti až osmdesáti dnech po snesení vajec (podle inkubační teploty) se líhnou mladé krajty, kterých může být ve výjimečných případech až 100. Mláďata jsou 60-80 cm dlouhá, (podle velikosti samice a počtu vajec) většinou dobře přijímají hlodavce a velice rychle rostou.


Zdroje:  Wikipedie