Načítání obsahu, prosím počkejte
Koza šrouborohá

Koza šrouborohá

Latinský název:
Capra falconeri
Délka:
65-115 cm
Hmotnost:
40-110 kg
Délka ocasu:
8-14 cm
Počet mláďat:
1
Stav ohrožení:
Ohrožen

Koza šrouborohá neboli markhur (Capra falconeri) je velký zástupce podčeledi koz a ovcí obývající rozptýlené lesy Západních Himalájí. Je též národním zvířetem Pákistánu.

Popis

Kohoutková výška se pohybuje mezi 65 až 115 cm. Samci dosahují hmotnosti max. 110 kg, samice pouze 40 kg. Její srst je v létě krátká a zbarvena narudle šedě, v zimním období je srst delší a jasněji šedá. Na končetinách a hlavě má černé skvrny. Samci mají v porovnání se samicemi výrazně delší srst na krku, která může dorůstat až do úrovni kolen. Obě pohlaví mají šroubovité rohy, které u samců dosahují až 160 cm, u samic většinou nepřesáhnou 25 cm. Tmavě zbarvený ocas dosahuje délky 8-14 cm.

Chování

Obývá biomy v nadmořských výškách 500 až 3500 m, kde se živí trávou, listy a kteroukoliv dostupnou vegetací, která v oné oblasti roste a kterou z vyšších míst často získává způsobem, že se postaví na zadní končetiny a předními se opře o kmen stromu. Je aktivní převážně brzy ráno a v pozdním odpoledni, přes den odpočívá ve svých úkrytech. Samice tvoří většinou malá, zhruba devíti členná stáda; samci žijí většinou samostatně. V období rozmnožování spolu svádějí samci bouřlivé zápasy, při kterých se snaží připoutat pozornost co největšího počtu samic. Při těchto soubojích do sebe dva rivalové zapletou své rohy a začnou se kroutit a přetlačovat až do doby, kdy jeden ze zápasníků nepadne k zemi. V tomto období vydávají zvuky blízce podobné zvukům vydávaných kozou domácí. Samice rodí jediné mládě, které několik následujících měsíců kojí.

Ohrožení

V současné době je podle Červeného seznamu IUCN klasifikován jako ohrožený druh (EN), za což může převážně stále neutuchající lov pro velice ceněné rohy. V zajetí je však počet koz šrouborohých stabilizován a chovají se v zoologických zahradách po celém světě. V České republice chová tento druh Zoologická zahrada Olomouc a Liberec a Děčín

Poddruhy

- Capra falconeri chialtanensis Lydekker, 1913 † - Capra falconeri falconeri Wagner, 1839 - Capra falconeri heptneri Zalkin, 1945 - koza šrouborohá turkmenská - Capra falconeri jerdoni Hume, 1875 † - Capra falconeri megaceros


Zdroje:  Wikipedie