Načítání obsahu, prosím počkejte
Kooikerhondje

Kooikerhondje

Země původu:
Holandsko
Hmotnost psa:
10 kg
Hmotnost feny:
10 kg
Výška psa:
35-40 cm
Výška feny:
35-40 cm
Barva:
bílá s oranžovými znaky na těle
Skupina FCI:
8 retrívři, slidiči, vodní psi

Je to pes, který miluje sportovní aktivity. Je pozorný, odvážný a sebejistý, zároveň je veselý, přátelský, tichý, klidný, nikdy není nervózní . Od doby, kdy ale pracoval s lovcem, je to pes jednoho pána - vytváří si úzký citový vztah k jednomu člověku. Je však citlivé povahy a proto se nedoporučuje příliš k dětem.

Srst

Srst má střední délku a je trochu vlnitá. Podsada je dobře vyvinutá. Základní barvou je bílá s oranžovými znaky na těle. Na špičkách uší se pak vyskytuje barva černá. Jeho srst je dobře udržitelná a nevyžaduje přilišnou péči. Pravidelně mu však srst češte a kontrolujte uši, které udržujte čisté. Dle potřeby zastřihávejte chlupy na tlapkách mezi polštářky.

Celkový vzhled

Hlava je široká a klenutá. Lebka i tlama jsou stejně dlouhé. Středně velké uši jsou nošeny svěšené a přiléhají k hlavě. Oči mandlového tvaru mají tmavě hnědou barvu a přátelský a pozorný výraz. Kooikerhondje má nůžkový skus, ale i klešťový skus je přípustný. Krk je rovný, silně osvalený. Tělo je delší než vyšší. Hřbet je silný, hruď hluboká s dobře klenutými žebry. Ocas sahá až k patám a je nošen vodorovně nebo nad hřbetem, není však zakroucený.

Fyzické vlastnosti

Vyžaduje dostatečný pohyb. Dopřejte mu hlavně dlouhé procházky. Je to také pes hravý, takže se mu věnujte a vymýšlejte pro něho zábavu. Vyborný je v soutěžích obratnosti a poslušnosti, i ve fly-ballu.

Charakteristika

Kooikerhondje je citlivý pes a hrubý přístup či křik snáší špatně. Je zdrženlivý k cizím lidem a od dětí si nenechá hned tak něco líbit, proto není příliš dobrým společníkem zvláště pro malé děti. Obvykle vychází dobře s ostatními psy, ale může se chovat dominantně. Pokud je od štěněte zvyklý na kočky a ostatní domácí zvířata, vychází s nimi dobře. Když se cítí nesvůj, uzavírá se do sebe.

Výchova

Nechá se snadno vychovat. Jsou od přirody inteligentní a učenliví. Jsou citliví co se týče hlasového projevu, proto není potřeba tvrdé výchovy, ale spíše důslednosti, neboť pokud pes pozná, že pán povolí, projeví se v něm jeho dominantní povahové vlastnosti. Soužití s kočkami a ostatními psy není problém, pokud je na ně pes navyklý již od štěněte. Vůči cizím lidem je zdrženlivý.

Zajímavosti a původ

Kooikerhondje patří mezi nejstarší nizozemské plemeno, vzniklo na konci 17. století za vlády Viléma Oranžského. Jeho předci, kterými jsou malí španělé, se do Nizozemí dostali v dobách španělské nadvlády. Během druhé světové války kooikerhondje téměř vyhynul. Přežilo pouze 25 jedinců, kteří dali základ pro nové generace. O jejich vzkříšení se zasloužila baronka von Hardenbrock z Amsterdamu. Kvůli tak malému genofondu trpí tito psi řadou genetických chorob. Kooikerhondje byl využíván k lovu kachen, kdy kachny lákal z hnízda máváním bílého ocasu. Od roku 1943 je toto plemeno registrováno v Holandské plemenné knize. V roce 1971 byl schválen standard a posléze byl Kooikerhondje roku 1990 uznán FCI.


Zdroje:  Wikipedie