Načítání obsahu, prosím počkejte
Kočka šedá

Kočka šedá

Latinský název:
Felis bieti
Délka:
68-84 cm
Hmotnost:
6 kg
Délka ocasu:
29-36 cm
Počet mláďat:
2 4
Stav ohrožení:
Ohrožen

Kočka šedá (Felis bieti) obývá horské oblasti severovýchodní části Tibetské náhorní plošiny, v nadmořských výškách 2800-4100 m n. m. Jedná se o jeden z nejméně známých druhů kočkovitých šelem.

Vzhled

Zavalité kočky, o něco větší než kočka domácí. V zimě mají žlutošedou srst, v létě jsou tmavohnědé. Srst je dlouhá, hustá a má silnou podsadu. Na hřbetě a končetinách mají tmavší vodorovné pruhy, tlustý ocas má černou špičku.

Rozšíření a početnost

Kočky šedé žijí jen v Číně a Tibetu. Vyhledávají oblasti s rostlinnou vegetací, křoviny nebo bambusové háje. Přesné početní stavy kočky šedé jsou neznámé.

Biologie

Jsou to samotářská zvířata, aktivní hlavně v noci. V přírodě loví hlavně během soumraku a svítání. Během dne odpočívají v norách umístěných na jižních svazích. Nory samic bývají hlubší. Páří se od ledna do března, 2-4 koťata se rodí v květnu. Osamostatní se v 6-7 měsících. Hlavní potravou koček šedých je rypoš lysý, hraboši a piky. Loví i ptáky.

Ohrožení

Kočka šedá je endemický druh žijící jen na relativně malém území v Číně. V minulosti byla lovena pro kožešinu, v současnosti je v Číně chráněná. Také trpí ztrátou svého přirozeného prostředí vlivem přelidnění oblastí, ve kterých žije. V neposlední řadě její stavy poklesly kvůli trávení pik, které jsou v Číně považovány za škodlivý druh, konkurující pasoucímu se dobytku. Piky tvoří hlavní součást jídelníčku koček šedých. Jed použitý k otrávení pik často otrávil i kočku, která otrávenou piku pozřela. Kočka šedá je jedna z nejméně známých a nejvíce ohrožených kočkovitých šelem.


Zdroje:  Wikipedie