Načítání obsahu, prosím počkejte
Kočka bažinná

Kočka bažinná

Latinský název:
Felis chaus
Výška v kohoutku:
35-38 cm
Délka:
50-75 cm
Hmotnost:
4-16 kg
Délka ocasu:
15-25 cm
Délka březosti:
54 d
Počet mláďat:
3 4

Kočka bažinná (Felis chaus) je dlouhonohá kočka s denní aktivitou, rozšířená na blízkém východě i v jihovýchodní Asii.

Synonyma

- kočka rysová - rys bahenní - rys bažinný - rysec bažinný

Vzhled

* Hmotnost: 4-16 kg * Délka: 50-75 cm + 15-25 cm ocas * Výška: 35-38 cm Srst je jednobarevná, šedohnědá nebo žlutočervená. Špičky uší a ocasu jsou černé. Koťata se rodí mourovatá, postupně ale kresbu ztrácejí. Kočka bažinná má v poměru k tělu nejdelší končetiny ze všech euroasijských koček.

Rozšíření a početnost

Kočka bažinná žije v Egyptě, okolo Kaspického moře, v Afghánistánu, Indii, Nepálu, Barmě, v Thajsku a jihovýchodní Číně. Vyhledávají rákosové porosty a travnaté plochy v blízkosti stojatých vod nebo pomalu tekoucích řek, kočky bažinné, které žijí v sušších oblastech, se také sdržují v blízkosti vody. Není ohrožena.

Biologie

Kočky bažinné jsou samotáři. Loví hlavně ve dne, jinak odpočívají v opuštěných norách jiných zvířat. V severních částech svého areálu se páří na konci zimy, na jihu se mohou rozmnožovat celoročně. Březost trvá 8 týdnů, kočka vrhá 3-4 koťata. V 8 měsících se osamostatňují, pohlavně dospějí v roce a půl věku. Někdy může kočka mít až dva vrhy do roka. Díky svým dlouhým nohám kočka bažinná výborně běhá a skáče, dokáže ulovit bažanta v letu. Živí se vodními ptáky, žábami, rybami a hlodavci, kočky žijící v sušších oblastech loví králíky, pískomily, ještěrky a velké ptáky. Uloví i dikobraza. Ve starověkém Egyptě byly kočky bažinné cvičeny k lovu vodního ptactva. Díky jejich podobnosti s habešskou kočkou existují hypotézy, že i kočka bažinná je jedním z předků kočky domácí.


Zdroje:  Wikipedie