Načítání obsahu, prosím počkejte
Kobra indická

Kobra indická

Latinský název:
Naja naja
Stav ohrožení:
Neohrožen

Kobra indická (Naja naja) je druhem jedovatého hada, který žije v oblastech indického subkontinentu. Běžná velikost hada je okolo jednoho metru, vzácně jsou k vidění dvoumetrové exempláře.

Vzhled

Dospělí jedinci jsou tmavě hnědí, tmavě olivoví až černí, s charakteristickou kresbou brýlí, která ale může někdy chybět. Díky ní si tato kobra vysloužila lidovou přezdívku „brejlovec“. Kresba brýlí na svrchní straně krku je dobře patrná především u mladších hadů. Na hřbetě je žluté a bílé tečkování, které se často prolíná do vzoru úzkých světlých příčných proužků. Spodní strana těla je šedá nebo žlutavá, s tmavým pruhem na spodní straně krku. Ve středu těla je 21–23 řad dorzálií.

Rozmnožování

Kobra indická je vejcorodá, během měsíců duben až červenec kladou samičky do podzemních děr mezi 12–30 vajíčky. Malá háďata se narodí o 48–69 dní později a měří mezi 20–30 centimetry.

Jed

Jed kobry indické obsahuje silné synaptické neurotoxiny, které působí na nervy, paralyzují také svaly a ovlivňují respirační a srdeční činnost. Symptomy uštknutí se projevují od 15 minut do 2 hodin a fatální následky mohou mít do méně než jedné hodiny. Kobra indická patří k tzv. Velké čtyřce (nejnebezpečnější hadi Indie).

Výskyt

Vyhýbá se aridním lokalitám, nalezena bývá na travnatých plochách v obdělávané krajině a v blízkosti vesnic, často také v blízkosti rýžových polí. V Himálaji vystupuje kobra indická až do výšek okolo 4000 m n. m.

Potrava

Žere hlodavce, žáby a ptáky, v mládí i hmyz.


Zdroje:  Wikipedie