Načítání obsahu, prosím počkejte
Knírač malý

Knírač malý

Země původu:
Německo
Hmotnost psa:
4,5-7 kg
Hmotnost feny:
4,5-7 kg
Výška psa:
30-35 cm
Výška feny:
30-35 cm
Barva:
černá; černostříbřitá; pepř a sůl; bílá
Skupina FCI:
2: Pinčové a knírači, molossoidní a švýcarští honáčtí psi
Sekce FCI:
1: Pinčové a knírači / 1.2: Knírači
FCI:
standard

Knírač malý je menší kopie knírače středního, rozdíl ve velikosti je asi 15 cm. Jde o plemeno služebních psů a jiným názvem se mu také říká miniaturní, neboli trpasličí knírač. Mezi jeho hlavní přednosti patří lovení krys, protože má bleskové reakce a zároveň jemné smysly.

Historie

Toto plemeno jak ho známe v dnešní podobě je poměrně mladé. Podle některých názorů sahají kníračovy kořeny až do roku 3 000 před našim letopočtem. Ovšem až na konci 19. století se poprvé objevili psi s podobou současného knírače. Byl vyšlechtěn v Německu křížením Knírače středního s miniaturními pinči. V žilách jim pravděpodobně koluje také krev pudla, či špice. Hlavní záměr tohoto šlechtění byl vytvořit zmenšený a co nejvěrnější obraz středního knírače . Hrubosrstí pinčové byli oficiálně přejmenováni na knírače až v r. 1917 v VI. Svazku plemenné knihy Pinches-Schnauzer.

Povaha

Toto plemeno patří mezi jedno z nejušlechtilejších. Knírač je velice živý, pozorný, ohromně inteligentní a díky své inteligenci je vhodný na psí sporty a dodnes jsou používaní k vyhledávání drog u policie. Přesto je nepodplatitelný a své rodině je bezmezně věrný. Je to velmi dobrý hlídač, protože je ostražitý, ale v dnešní době je považován spíše za společenské plemeno, které se rychle a rádo učí novým věcem.Jeho výcvik musí být laskavý,ale důsledný.Jeho oblíbenost,ale znovu stoupá a opět se začíná objevovat na kynologických cvičištích pro svou velkou chuť pracovat.

Vzhled

Jsou malí, silní, spíše podsadití než štíhlí. Je to elegantní dokonalá zmenšená kopie středního knírače. Mají kvadratickou stavbu těla a výška malého knírače v kohoutku odpovídá zhruba délce trupu. Jejich hlava by měla odpovídat mohutnosti psa a je výrazná především díky mohutným vousům. Mají dobře vyvinutý čenich, který je trvale černý a jejich uši jsou vysoko a rovnoměrně nasazené-nekupírované. Ocas se nechává přirozený- nekupírovaný. Knírači by měli mít tvrdou, hustou, až drátovitou srst, o kterou je třeba pravidelně pečovat trimováním po tělě a upravit stříháním na nohou,hlavě,hrudi a kolem konečníku. Aby knírač vypadal skutečně jako knírač, je potřeba zvolit správný střih, který podtrhne jejich přednosti. Mezi ty patří především již zmiňované typické husté vousy a silné končetiny. Knírač malý existuje ve čtyřech barevných variantách: - Knírač malý bílý (Zwergschnauzer Weiss) - Knírač malý černostříbřitý (Zwergschnauzer Schwarz-Silber) - Knírač malý černý (Zwergschnauzer Schwarz) - Knírač malý pepř a sůl (Zwergschnauzer Pfeffersalz)


Zdroje:  Wikipedie