Načítání obsahu, prosím počkejte
Klokan Matschieův

Klokan Matschieův

Latinský název:
Dendrolagus matschiei
Délka života:
8-10 r
Délka březosti:
32 d

Klokan Matschieův (Dendrolagus matschiei) patří mezi stromové klokany. Byl objeven v roce 1907 v horských deštných pralesech.

Výskyt

Tito klokani žijí ve východním cípu ostrova Nová Guinea. Vyskytují se hlavně v horách táhnoucích se až k severovýchodu s řekou Sepik. Hory vysoké až 4 000 m. n. m. jsou skoro až ke špičkám prorostlé pralesy. Tudíž žijí v tropických lesích a zdržují se hlavně ve vrcholcích stromů. Na zem sestupují jen výjimečně v noci, kde se pohybují skákáním jako ostatní klokani. Jeho výskyt je znám i na ostrově Umboi, ale tam byl pravděpodobně vysazen.

Popis

Klokan Matschieův je největší stromový klokan. Jeho srst bývá tmavě hnědá až do hnědožluta, břicho a čumák jsou bílé. Srst musí být hustá, drsná a nepromokavá. Jelikož šplhají, mají svalnaté nohy se silnými drápy a ohnutými, ostrými špičkami. Jeho chodidla jsou široká a drsná, aby se udržel na stromech. Na předních končetinách má pohyblivý palec, ten umožňuje dobré uchopení větví. Délka těla je okolo 42-64 cm. Ocas může měřit 41-68 cm, ten používá ke kormidlování při skocích. Ocas není ovíjivý. Váží pouhých 6-11 kg. Klokan Matschieův vypadá při skákání trochu nemotorně, ale při šplhání je sebejistý a mrštný. Je schopen skákat z větve na větev se vzdálenosti až 10 m. Neublíží si ani při skoku z výšky 20 m, ale většinou dává přednost klidnému sestupu pozadu. Dožívá se 8-10 let ve volné přírodě a v zajetí až 20 let.

Způsob života

Způsob života není moc prozkoumaný. V zajetí se chová jen ojediněle. Patří mezi samotářská zvířata. Živí se listy, výhonky a plody. Je ohrožen kácením lesů jeho domoviny.

Péče o mláďata

Klokan Matschieův má jedno mládě, které kojí jeden rok. Samice je březí 32 dní. Mládě měří pouhý 1 cm, a váží 1g. To ihned po narození vyšplhá do matčiného vaku. Po roce mláděti narostou silné drápy a začne vylézat z matčina vaku. Pád ze stromu je pro mládě smrtelný.


Zdroje:  Wikipedie