Načítání obsahu, prosím počkejte
Kavkazský pastevecký pes

Kavkazský pastevecký pes

Země původu:
Gruzie
Hmotnost psa:
75 kg
Hmotnost feny:
65 kg
Výška psa:
65 cm
Výška feny:
62 cm
Barva:
černošedá; rezavá; slámově žlutá; bílá
Skupina FCI:
2 pinčové a knírači, molossoidní a švýcarští honáčtí psi
Sekce FCI:
2 molossoidní
FCI:
standard

Kavkazský pastevecký pes (také Kavkazský ovčák nebo Kavkazák) je nebojácný, spolehlivý ochránce, který se nejlépe cítí ve velké rodině bydlící na chalupě s velkým pozemkem, kde má dostatečnou možnost volného pohybu. Pro sportovní kynologii se moc nehodí, musí se ale už od malička naučit poslouchat. K jeho výchově je nutná vysoká míra trpělivosti, důslednosti a bezvýjimečné autority bez jakéhokoliv násilí. Proto je nutné začít s výchovou již od štěňátka aby již od malička věděl kam ve 'smečce' patří a každé případné agresivní chování se musí hned v zárodku potlačit. Kavkazáci jsou velice dominantní a za 'vůdce smečky' neuznají žádné váhavé, bojácné, nerozhodné a labilní osoby.

Původ

Zmínky o tomto plemeni jsou již 600 let staré, ale odhaduje se, že toto plemeno je mnohem starší. Rozšířeni jsou hlavně v pásmu předkavkazska a zakavkazska, území, prostírající se na sever od kavkazského hřebene až ke Kumsko-manyčské sníženině mezi Černým a Kaspickým mořem a dále až ke hranicím Íránu a Turecka. V těchto nevlídných oblastech chrání tento Kavkazský pastevecký pes stáda ovcí před medvědy, vlky a jinými šelmami ale také objekty, zahrady a usedlosti před zloději. To vysvětluje jeho velikost a sílu.

Popis

Kavkazáci jsou velcí, robustní svalnatí psi. Mají různou barvu, většinou černošedou nebo rezavou, někdy i slámově žlutou a dokonce i bílou. Jejich srst je hrubá, podobná srsti medvědí, kterým se podobají jak vzrustem, tak i vzhledem. Podle srsti rozlišujeme plemena dlouhosrstá, krátkosrstá a je i mnoho přechodných typů, kdy například chybí hříva nebo huňatý ocas.

Použití

Kavkazáci jsou odolní psi, kteří bez větších problémů snesou každé povětrnostní podmínky, mají-li chráněné místo, kam se mohou schovat. Nejraději jsou ale v blízkosti svého pána, a proto je možné je chovat i v bytě; přirozeně s možností venčení ve volné přírodě. V paneláku by to s ním nikdo nevydržel. Kavkazák to bere s hlídáním velice vážně, protože to jsou jeho prapůvodní vlohy. Ostrost a nedůvěra k cizím je u něj zrovna tak přirozená jako oddanost svému pánovi. Jeho instinkt chránit je hluboce zakořeněný. V tomto se stává nekontrolovatelným, jestliže ho někdo začne trénovat jako bojového psa. Vzhledem k jeho síle a velikosti je něco podobného zcela nezodpovědné. Když to bude třeba, tak tento pes bude přesně vědět, co má dělat.


Zdroje:  Wikipedie