Načítání obsahu, prosím počkejte
Kajman brýlový

Kajman brýlový

Latinský název:
Caiman crocodylus
Délka:
1,4-3 m

Kajman brýlový, kajman obecný či kajman středoamerický (Caiman crocodilus známý také pod starším jménem Caiman sclerops) je poměrně malý plaz z čeledi aligátorovitých obývající poměrně rozsáhlé území Střední a Jižní Ameriky v rozmezí od Venezuely až na jih Amazonské pánve. Žije v pomalu tekoucích vodách, nížinných mokřinách a jezerech, je schopen tolerovat i slanou vodu; díky této adeptaci je také nejhojnějším zástupcem své čeledi.

Popis

Český druhový název brýlový je inspirován hřebenem mezi očima, který slabě připomíná obroučku brýlí. Zkostnatělá horní víčka také poukazují na možnou podobnost s dinosairy z rodu Allosaurus. Několik poddruhů tohoto kajmana se liší zbarvením, velikostí a tvaru lebky. Samci dosahují délky od 2 m do 2,5 m, maximálně pak až do 3 m. Samice jsou znatelně menší a dosahují maximální velikosti do 1,4 m. Dospělá zvířata mají tlustou kůži s olivovým nádechem. Mláďata mají obvykle nažloutlou barvu s černými skvrnami, kterou postupem času zcela ztrácí.

Potrava a rozmnožování

Mláďata se živí širokou paletou vodních bezobratlovců, převážně pak larvami hmyzu, korýši a měkkýši. Postupem času začnou do svého jídelníčku zahrnovat i různé obratlovce, které tvoří převážně ryby, obojživelníci, plazi a vodní ptáci. Dospělá zvířata si troufnou i na větší savce, např. divoká prasata. Období páření trvá u kajmanů brýlových v rozmezí mezi květnem a srpnem. Samice vybuduje hnízdo v podobě hromady různé půdy a rostlinné vegetace, kterou sem nahrne. V období deštů, mezi červencem a srpnem naklade 14 až 40 (obvykle kolem 22) vajec, která po celou inkubační dobu, která trvá zhruba 90 dní pečlivě střeží. Samice dosahují pohlavní dospělosti mezi 4. a 7. rokem, samci zhruba ve stejném věku. Kajman brýlový je loven pro svou kůži, ale ohrožení pro něj představuje i odchyt mláďat, která se následně prodávají do domácností buď živí, nebo jako kuriózní vycpaniny.


Zdroje:  Wikipedie