Načítání obsahu, prosím počkejte
Jeseter malý

Jeseter malý

Latinský název:
Acipenser ruthenus
Délka:
125 cm
Hmotnost:
19 kg

Jeseter malý (Acipenser ruthenus) je sladkovodní ryba, jedním z vývojově nejstarších druhů ryb objevujících se v Česku. Jeho výskyt je však velmi sporadický, a proto je chráněný zákonem.

Popis

Zbarvení je šedávé, nahnědlé nebo nazelenalé. Hlava přechází v dlouhý špičatý rypec, v jehož spodní části se naházejí ústa a čtyři vousky. Hřbetní ploutev je posazena až za úroveň břišních ploutví. Na hřbetě má v řadě 11 - 17, na boku 60 - 70 a na břiše 10 - 18 kostěných štítků. Ocasní ploutev je nesouměrná. Nejvyšší zaznamenaný věk byl 27 let. Může dosáhnout délky až 125 cm při hmotnosti 19 kg.

Výskyt

Vyskytuje se ve velkých, poměrně rychle proudících tocích úmoří Černého, Kaspického a Baltského moře. Na Slovensku je chován v rybnících. V Česku se vyskytuje velmi vzácně v řece Moravě kam proniká z Dunaje.

Potrava

Živí se drobnými bezobratlými (larvy hmyzu, červi, korýši), vzácně také drobnými rybkami. Potravu většinou sbírá ze dna, ale příležitostně i z vodního sloupce a z hladiny.

Rozmnožování

Tření probíhá zpravidla v květnu. Jeseteři v této době táhnou proti proudu řeky do vyšších partii. Jikry jsou kladeny na štěrkové dno. Plodnost se pohybuje mezi 10 000 a 140 000 jikrami na samici.


Zdroje:  Wikipedie