Načítání obsahu, prosím počkejte
Jelen lyrorohý

Jelen lyrorohý

Známé také jako:
thamin
Latinský název:
Cervus eldii
Výška v kohoutku:
107-115 cm
Délka:
150-180 cm
Hmotnost:
80-150 kg
Délka života:
10 r
Délka ocasu:
22-25 cm
Délka březosti:
220-240 d
Počet mláďat:
1
Stav ohrožení:
Ohrožen

Jelen lyrorohý, zvaný též thamin (Cervus eldii) je ohrožený druh jelena žijící v Jihovýchodní Asii.

Taxonomie

Jelen lyrorohý je v rámci rodu Cervus zařazen do podrodu Rucervus, který někteří autoři povyšují na samostatný druh, podobně je tomu i v případě pojmenování Panolia - někteří autoři jej používají jako název podrodu a jiní jako rodové jméno monotypického rodu. Molekulární analýzy však nenaznačují nepříslušnost jelena lyrorohého do dodu Cervus a každopádně blízká příbuznost s ostatními podrody tohoto rodu je nezpochybnitelná.

Synonyma

- Panolia acuticauda Gray, 1843 - Rucervus thamin Thomas, 1918 - Panolia eldi - Rucervus eldii

Popis

- hmotnost: 80-150 kg - délka těla: 150-180 cm - délka ocasu: 22-25 cm - výška v kohoutku: 107-115 cm Jelen lyrorohý je středně velký jelen, vzhledem podobný blízce příbuzné basasinze. Nechybí mu typická jelení elegance, má dlouhé štíhlé končetiny a velkou hlavu nesenou na tenkém krku. Samci jsou větší a těžší než laně a nesou paroží typického lyrovitého tvaru - až dva metry dlouhé lodyhy rostou nejprve dozadu, téměř vodorovně se hřbetem, a teprve pak se v oblouku stáčí směrem nahoru. Většina zvířat se pyšní dvanácti výsadami, ale některé kusy mohou mít výsad až 20. Největší a nejnápadnější z výsad bývá očnice. Letní srst je červenohnědá, v zimě jsou jeleni tmavěhnědí. Samci jsou obecně tmavěji zbarvení než laně a hrubší delší chlupy na krku u nich tvoří hustou hřívu.

Rozšíření a stanoviště

Areál jelena lyrorohého zahrnuje téměř celou Jihovýchodní Asii, sahá od jihovýchodní Indie a Myanmar do Thajska, Laosu, Kambodže a Vietnamu a zasahuje také na Malajský poloostrov. V minulosti žili v největších počtech na území Thajska, ale byli téměř vyhubeni a dnes v Thajsku žijí jen při hranicích s Kambodžou. Žijí ve světlých lesích a na travnatých pláních v blízkosti vodních toků a jezer.

Biologie

Jelen lyrorohý žije ve stádech odděleného pohlaví, v jediném stádě může být až 50 kusů. Je aktivní převážně v noci. Pase se na trávě a bylinách, okusuje výhonky a také vodní rostliny. Říje přichází v únoru a v březnu, kdy samci přicházejí za samicemi a bojují mezi sebou o právo se pářit. Březost trvá 220 až 240 dní, zpravidla se rodí jediné mládě. Kolouch má skvrnitou srst, kresba ale věkem bledne. Laň jej vodí sedm měsíců, pohlavní dospělost přichází v 18 měsících. V přírodě žijí průměrně 10 let.

Poddruhy

Rozeznávají se tři poddruhy jelena lyrorohého, všechny jsou do určité míry ohroženy vyhynutím. C. eldii eldii je kriticky ohrožený a v přírodě žije jen v indickém státě Manipur. - Cervus eldii ssp. thamin - Cervus eldii ssp. siamensis - Cervus eldii ssp. eldii

Ohrožení

Další přežití jelena lyrorohého je v ohrožení kvůli nadměrnému lovu a ničení jeho přirozeného prostředí.


Zdroje:  Wikipedie