Načítání obsahu, prosím počkejte
Jaguarundi

Jaguarundi

Latinský název:
Puma yagouaroundi
Výška v kohoutku:
34 cm
Délka:
51-78 cm
Hmotnost:
2,5-9 kg
Délka života:
15 r
Délka březosti:
60-75 d
Počet mláďat:
2 4

Jaguarundi (Puma yagouaroundi) je malá kočka, žijící divoce v Jižní a Střední Americe. Někdy je zařazována do rodu Felis (kočka), je však příbuzná pumě, tudíž je k ní řazena do rodu Puma. Je pro ni ale také vytvořen zcela zvláštní rod Herpailurus. 4 poddruhy jaguarundiho jsou zapsány v CITES 1, zbývající v CITES 2.

Vzhled

- Hmotnost: 2,5 - 9 kg - Délka těla: 51 - 78 cm - Výška: 34 cm Jaguarundi se podobá kočce domácí, ale ve srovnání s ní má kratší silnější končetiny, dlouhý ocas a kratší uši. Celkové proporce těla mu vysloužily anglické pojmenování „otter cat“, neboli vydří kočka, nebo také „weasel cat“, kočka-lasice. Přestože patří mezi malé kočky, má kulaté zornice. Srst je u dospělých jedinců jednobarevná, tmavě hnědá až černá, šedá, ale také červená. Tmavší formy žijí v zalesněných oblastech, v sušších biotopech převládají světlejší formy jaguarundiho. Mláďata jsou skvrnitá.

Rozšíření, stanoviště

Jaguarundi obývá Jižní a Střední Ameriku od Argentiny po Mexiko, vzácně se vyskytuje i v Texasu, malá, uměle vysazená populace žije na Floridě. Žijí skrytě v zalesněných oblastech, na okraji lesů a v křovinách, jen vzácně se vyskytují na otevřených plochách, vyhledávají hustý porost. Často žije v blízkosti vod. Jejich způsob života znemožňuje přesné zjištění stavu jejich populace, jaguarundi ale není považován za ohrožený druh. Nicméně jejich přirozené prostředí je ničeno člověkem a na mnoha místech byl vyhuben.

Biologie

Kromě doby páření žije samotářsky. Populace v tropických oblastech se můžou pářit celoročně, jinak je doba páření obvykle v březnu a v srpnu. Po 60 - 75 dnech se rodí 2 - 4 koťata. Matka je kojí dva měsíce, mláďata se osamostatňují v 10 měsících věku. Pohlavně dospívá v 22-24 měsících věku, dožívá se až 15 let. Jaguarundi loví za úsvitu a za soumraku. Přestože dobře šplhá, kořist loví pouze na zemi. Hlavní potravou jsou drobní živočichové, rád loví ptáky (včetně drůbeže), nepohrdne hlodavci, ještěrkami, žábami ani hmyzem. Dobře plave, loví i ryby. Někdy pojídá i ovoce. Jaguarundi se dá ochočit a v minulosti byli chováni domorodci k hubení hlodavců. V současnosti je chován v některých zoologických zahradách.


Zdroje:  Wikipedie