Načítání obsahu, prosím počkejte
Irský vodní španěl

Irský vodní španěl

Známé také jako:
Irish Water Spaniel
Země původu:
Irsko
Hmotnost psa:
22-28 kg
Hmotnost feny:
22-28 kg
Výška psa:
53-59 cm
Výška feny:
51-56 cm
Skupina FCI:
8 retrívři, slídiči a vodní psi
Sekce FCI:
3 vodní psi
FCI:
standard

Je to temperamentní pes s ostrou chůzí, je inteligentní, veselý, nadšený z každé sportovní aktivity. Ke svému pánovi je oddaný. Je to pracant, pro kterého není žádná práce těžká, miluje vodu a plavání. Má obrovskou výdrž, vynikající čich. Někdy však bývá trochu svéhlavý. Při zjištění nebezpečí začne tento pes štěkat, ale není to vyloženě ochranář.

Původ

Mezi předky tohoto trochu nezvyklého psa najdeme curly coated retrívra, pudla, zřejmě některého starého španěla. I když má mnoho pracovních i povahových předností, nikdy nedošel masového rozšíření.

Popis

Jako lovecký pes zvládá práci ve vodě, na barvě i dohledávce, je dobrým slídičem v lese i v poli, jako stopař není příliš hlasitý. Pracuje s nesmírnou chutí, blaží jej spokojenost vůdce. V každém terénu dokáže plnit svou úlohu bez únavy po dlouhé hodiny. Jeho podoba s pudlem možná brání většímu rozšíření jako psa pracovního. Trochu ho však dokázala posunout i do oblasti společenské, neboť povahou je čilý, přátelský, veselý a neagresivní. Stále má dobrou náladu. Není vhodný jako služební či hlídací, hodí se spíše pro sportovní majitele, kteří chtějí mít pohyblivého a neúnavného partnera a závodníka v agility. Jeho srst téměř nepropouští vodu a nevyžaduje žádnou zvláštní péči. Tento ne příliš rozšířený lovecký pes má vysoko klenutou lebku, pozvolný stop, tmavě jantarové nebo oříškové oči, velmi dlouhé nízko nasazené uši, rovný hřbet, krátkou širokou záď, krátký a rovný ocas zužující se do špičky. Končetiny rovné se silnými kostmi. Srst je uzavřená a hustá, s prstýnkovými kadeřemi, přirozeně mastná.

Srst

Irský vodní španěl má kudrnatou srst (nesmí se třepit), přirozeně mastnou, která ho chrání před proniknutím vody až na kůži. Kudrny tvoří na dosti široké mozkovně chocholku. Na čenichu a kolem očí je srst krátká, přiléhává. Typické pro Irského vodního španěla je krysí ocas, osrstěný také krátkou srstí. Pro udržení voděodolnosti srsti je třeba časté venkovní koupání.

Charakter

Jako lovecký pes zvládá práci ve vodě, na barvě i dohledávce, je dobrým slídičem v lese i v poli, jako stopař není příliš hlasitý. Pracuje s nesmírnou chutí, blaží jej spokojenost vůdce. V každém terénu dokáže plnit svou úlohu bez únavy po dlouhé hodiny. Jeho podoba s pudlem možná brání většímu rozšíření jako psa pracovního. Trochu ho však dokázala posunout i do oblasti společenské, neboť povahou je čilý, přátelský, veselý a neagresivní. Stále má dobrou náladu. Není vhodný jako služební či hlídací, hodí se spíše pro sportovní majitele, kteří chtějí mít pohyblivého a neúnavného partnera a závodníka v agility. Jeho srst téměř nepropouští vodu a nevyžaduje žádnou zvláštní péči.


Zdroje:  Wikipedie