Načítání obsahu, prosím počkejte
Hyena čabraková

Hyena čabraková

Latinský název:
Parahyaena brunnea
Výška v kohoutku:
65-85 cm
Délka:
110-130 cm
Hmotnost:
35-50 kg
Délka života:
13 r
Délka ocasu:
20-25 cm
Délka březosti:
84-97 d
Počet mláďat:
1 5

Hyena čabraková (Parahyaena brunnea) je druh hyeny žijící v jižní Africe.

Synonyma

- Hyaena brunnea

Popis

Hyena čabraková je značně menší než známější hyena skvrnitá a blízce připomíná spíše hyenu žíhanou. Samci jsou větší než samice. Stavbou těla se nijak výrazně nevymykají ostatním hyenovitým – končetiny jsou tenké, pánevní jsou kratší než hrudní, mají proto typickou spadající záď. Čelisti jsou krátké a široké, velké uši vysoko posazené. Nápadným znakem je dlouhá hrubá po obou stranách splývající hřbetní hříva, která je tvořena černohnědými, až 25 cm dlouhými chlupy. V rozčilení se hříva vztyčuje. Srst je celkem jednotvárně hnědá, na končetinách je však patrné žíhání.

Rozšíření a stanoviště

Hyena čabraková je rozšířena v jižní Africe, zvláště v poušti Kalahari a Namib. Obývá mořské pobřeží, stromovou i travnatou savanu a také polopouště.

Biologie

Podobně jako hyena skvrnitá i hyena čabraková žije v klanech, které však nejsou tak organizované ani uzavřené a jednotliví členové mohou volně přicházet i odcházet. Klany obvykle sestávají z dominantního samce, několika podřízených samců, samic a mláďat, celkem až 15 zvířat. Společně obhajují teritorium, ale potravu si shánějí každý sám. Hyena čabraková je mrchožrout, živí se skutečně hlavně zdechlinami, na pobřeží hledá i ryby nebo korýše, živí se také hmyzem, vejci, loví ptáky a malé savce. Zvláště v období sucha nepohrdne ani ovocem a kořínky. Nalezenou potravu si ukrývají podobně jako lišky. Pářit se mohou celoročně. Březost trvá 84–97 dní, samice rodí ve společném doupěti v teritoriu klanu. Na svět přichází 1 až 5 mláďat, která mohou pít od kterékoliv laktující samice. Maso začínají pojídat ve 12 týdnech, ale odstavena jsou až po roce. Pohlavní dospělost nastupuje ve 2-3 letech. Mladé samice obvykle zůstávají, zatímco samci klan opouštějí. V zajetí se dožívají až 13 let.


Zdroje:  Wikipedie