Načítání obsahu, prosím počkejte
Hvízdák eurasijský

Hvízdák eurasijský

Latinský název:
Anas penelope
Výška v kohoutku:
42-50 cm
Hmotnost:
400-1090 g
Rozpětí křídel:
71-80 cm

Hvízdák eurasijský (Anas penelope, původně Mareca penelope) je středně velká plovací kachna z čeledi kachnovitých, jeden ze tří druhů hvízdáků.

Popis

Hvízdák eurasijský je nápadný, asi 42 - 50 cm velký pták s rozpětím křídel 71 - 80 cm a hmotností mezi 400 - 1090 g. Samec ve svatebním šatě je naprosto nezaměnitelný. Má šedé boky a hřbet, černé letky a bílé zrcátka viditelné zvláště za letu, tmavý ocas, bílé břicho, růžovou hruď a kaštanově zbarvenou hlavu se světlým, dobře viditelným pruhem na čele a temeni a šedým zobákem. V prostém šatě se velmi podobá hnědočerné samici s oranžovým odstínem na bocích, hrudi a břiše.

Rozšíření

Hnízdí v severní Evropě a Asii. Na zimu podniká dlouhé výpravy směrem na jih - zimuje ve Středomoří, severní Africe, Malé a jižní Asii a v Japonsku. Globální populace tohoto druhu je stále poměrně početná - čítá 2 800 - 3 300 000 jedinců, kteří žijí na ploše velké asi 10 000 000 km2. Společně s blízce příbuzným hvízdákem americkým, který výjimečně zaletuje do střední Evropy, je jediným druhem hvízdáka, který se vyskytuje na území České republiky. Každoročně na našem území přitom zimuje 10 - 50 jedinců.

Ekologie

Hvízdák eurasijský preferuje velké vodní plochy a promáčené louky s vyšší vegetací. Mimo hnízdění je velmi společenský a často žije i v početných hejnech. Živí se především vodními i suchozemskými rostlinami. Všechny druhy hvízdáků patří mezi hlučné druhy. Samec se velmi často ozývá hvízdavým „huíu“, samice zase hlasitým „kar kar“. Hnízdí výhradně na zemi a do hnízda, které si staví v hustém porostu, ročně klade 7 - 11 nažloutlých vajec, na kterých sedí pouze samice po dobu 22 - 23 dní.


Zdroje:  Wikipedie