Načítání obsahu, prosím počkejte
Hroznýšovec duhový

Hroznýšovec duhový

Známé také jako:
hroznýš duhový;
Latinský název:
Epicrates cenchria
Délka:
1,7-2 m
Délka březosti:
5-6 m

Hroznýšovec duhový (Epicrates cenchria), je druh hadů z čeledi hroznýšovitých.

Původ a rozšíření

Obývající především jižní a střední Ameriku.

Vzhled

Patří mezi jedny z nejkrásnějších hadů díky své výrazné kresbě, která se liší dle jednotlivých druhů, a také díky duhovým odleskům, které se lámou při dopadu světla. Hlava je úzká, protáhlá.

Chov

Pro chov je potřeba terárium minimálně o rozměrech 70 × 70 × 50 (lépe větší, třeba 150 × 80 × 60), teplota pohybyjící se mezi 22°C v noci s denním výkyvem až na 28°C, vysoká vlhkost. Jako podestýlku můžeme dát lignocel nebo kokosové vlákno. Obojí je vhodné hodně vlhčit. Had by měl mít v terátiu misku s vodou, hroznýšovci se rádi koupou. Jako potravu je možné předhazovat různé hlodavce (myši, potkany atd.) záleží jen na velikosti. V mládí krmíme cca jednou za týden, postupně zvyšujeme příděl potravy a prodlužujeme dobu mezi krmením. Pohlavní dospělosti dosahují asi ve dvou letech. Březost trvá 5-6 měsíců, poté se rodí až 30 mláďat. Po prvním svleku jsou schopni lovu. Samice dorůstají zhruba 2m, samci kolem 1,7m.

Poddruhy hroznýšovce duhového

- Epicrates cenchria cenchria (Brazilian Rainbow Boa) - Epicrates cenchria alvarezi (Argentine Rainbow Boa) - Epicrates cenchria assisi (Caatinga Rainbow Boa) - Epicrates cenchria barbouri (Marajo Rainbow Boa) - Epicrates cenchria crassus (Paraguayan Rainbow Boa) - Epicrates cenchria gaigei (Peruvian Rainbow Boa) - Epicrates cenchria hygrophilus (Espirito Santo Rainbow Boa) - Epicrates cenchria maurus (Colombian Rainbow Boa) - Epicrates cenchria polylepis (Central Highland Rainbow Boa) - Epicrates cenchria xerophilus (Rio Branco Rainbow Boa)


Zdroje:  Wikipedie