Načítání obsahu, prosím počkejte
Hraboš polní

Hraboš polní

Latinský název:
Microtus arvalis
Délka:
8-12 cm
Hmotnost:
50 g
Délka ocasu:
3 cm
Počet mláďat:
3 10

Hraboš polní (Microtus arvalis) je jeden z nejhojnějších hlodavců v České republice.

Vzhled

- Velikost je přibližně mezi 8 až 12 centimetry, ocas je dlouhý až 3 centimetry - Samec bývá větší než samice a dosahuje váhy až 50 gramů. - Od myši se liší hlavně krátkým ocasem, robustnější stavbou těla a zaobleným čenichem. - Hraboš má malé a poměrně skryté ušní boltce. - Srst zbarvena od hnědé až po šedou, břišní strana bývá světlejší.

Rozšíření

Vyskytuje se v kontinentální Evropě kromě Skandinávie, v Rusku a na Blízkém Východě, je to typický obyvatel travnatých stepí, luk a polí. Je to původně nížinný druh, ale proniká už i vysoko do hor.

Život

Hraboši žijí v norách (v hloubce 30–50 cm), které tvoří složitý komplex. Většinou se nevyskytují sami, ale ve větších koloniích. Je to býložravec. Živí se hlavně zelenými částmi rostlin a kůrou stromů. Samice vyvádí mláďata (nejčastěji 3 až 10) třikrát až sedmkrát ročně po zhruba dvacetidenní březosti a stejnou dobu je i kojí. Pohlavní dospělosti dosahují mláďata velmi záhy (samice může být pohlavně dospělá již v 13. dni života, to znamená v době, kdy ji matka ještě kojí). Samice tudíž mohou mít mláďata už asi ve 35 dnech věku. Díky tomu se hraboši v pravidelných intervalech přemnožují a často způsobují škody zahrádkářům i zemědělcům. Dožívá se věku kolem dvou let. V těchto dobách představují poměrně snadnou kořist pro malé šelmy a dravé ptáky a stávají se součástí jejich jídelníčku. Lasičky, lišky, kočky, sovy, káně, poštolky – těm všem je hraboš polní hlavní potravou. Ale i čápi, rackové a jiní ptáci zahubí spoustu hrabošů. Když sejde sníh, vykreslí hraboší chodbičky rozvětvenou síť.


Zdroje:  Wikipedie