Načítání obsahu, prosím počkejte
Havanský psík

Havanský psík

Známé také jako:
Havanský bišonek
Země původu:
Středozemí
Výška psa:
23-27 cm
Výška feny:
23-27 cm
Barva:
výjimečně se může vyskytovat bílá;krémová; černá; hnědá; tabáková; červenohnědá; objevit se mohou i skrvny ve všech výše uvedených odstínech
Skupina FCI:
9 Společenští a doprovodní psi
Sekce FCI:
1 Bišoni a příbuzná plemena
FCI:
standard

Historie

Toto plemeno pochází ze západního pobřeží Středozemního moře a vyvíjelo se podél španělského a italského pobřeží. Patrně byli tito psi brzy převezni italskými námořníky na Kubu. Omylem vedla nejčastěji se u havanského psíka vyskytující barva havana (tabáková) k tomu, že bylo hlavní město Kuby Havana považováno za místo původu plemene. V důsledku nešťastných okolností mezitím na Kubě všechny staré linie havanských psíků vyhynuly. Jejich potomci přežili v USA.

Vzhled

Havanský psík je malý, silný, nízkonohý pes, má živý a čilý temperament, jeho srst je dlouhá, bujná (bohatá), měkká a zejména zvlněná. Délka čenichu od špičky nosu ke stopu odpovídá délce lebky od stopu k týlnímu hrbolu. Poměr mezi délkou trupu (měřeno mezi ramením kloubem a hrbolem kosti sedací) a kohoutkovou výškou činí 4:3.

Chování a povaha

Je specielně pozorný a lehce se dá vycvičit na psa, který upozorňuje štěkáním, je přátelký a veselý, přitažlivý, okouzlující, hravý, dokonce trochu bláznivý. Miluje děti a neochvějně si s nimi hraje.

Srst

Vlněná podsada je slabě vyvinutá, často chybí. Krycí srst je velmi dlouhá (12-18cm u dospělého psa), je měkká, hladká nebo zvlněná a může vytvářet zvlněné prameny. Jakákoliv úprava, jakékoliv vyrovnávání délky srsti nůžkami a jakýkoliv způsob trimování jsou zakázány.Výjimku tvoří vystříhání chlupů na tlapkách. Chlupy na čele mohou být lehce zkráceny tak, aby nepokrývaly oči. Také chlupy na čenichu mohou být lehce zkráceny, ale zejména se ponechávají v přirozené délce. Barva: Jsou dvě barevné variety: -Velmi vzácně čistě bílá. Plavé barvy v různých odstínech od světlých plavých barev až po havana barvy (tabáková barva, červenohnědá), v přípustných barvách strakatý, mírně černé stínování je povoleno. -Přípustné barvy a skvrny (bílá, plavá až havana barva) s černou, černá srst.


Zdroje:  Wikipedie