Načítání obsahu, prosím počkejte
Gueréza pláštíková

Gueréza pláštíková

Známé také jako:
gueréza habešská
Latinský název:
Colobus guereza
Délka:
52-57 cm
Hmotnost:
8-13,5 kg
Délka života:
12-23 r
Délka ocasu:
53-83 cm
Délka březosti:
5 m
Počet mláďat:
1

Gueréza pláštíková (Colobus guereza), známá též pod názvem habešská, je středně velká opice, jeden z nejznámějších zástupců rodu Colobus. Obývá území od západní, střední až po východní Afriku, včetně Kamerunu, Rovníkové Guinee, Nigérie, Etiopie, Tanzanie a Čadu.

Popis

Tato starosvětská opice je 52-57 cm dlouhá, její ocas měří 53-83 cm a hmotnost se pohybuje mezi 8 a 13,5 kg. Nemá žádné lícní torby a jako většina zástupců svého rodu má palec téměř zakrnělý. Je leskle černá s bílými okraji obličeje, bílými pláštíky srsti po bocích těla a na zadku, připomínající tvar písmena U, a bílým koncem dlouhého ocasu. Mláďata jsou téměř celá bílá. Špička jejího čenichu se téměř dotýká tlamy. Zadní končetiny jsou zvláště dlouhé a dobře přizpůsobené ke skokům v korunách stromů. Sedací mozoly této opici umožňují sedět na tenkých větvích po dlouhé časové období bez větších problémů.

Chování

Je aktivní ve dne a většinu času tráví v korunách stromů v tropických deštných lesech, zalesněných lokalitách, včetně nížin a hornatých území. Nejčastěji obývá zvláště vlhká místa a lokality poblíž řek. Gueréza pláštíková má zvláštní trávicí systém, v kterém se nachází třídílný žaludek obsahující mikroby rozkládající celulózu, čímž umožňuje opici získat až dvojnásobné množství živin z potravy složené převážně z listů, ale také z květů, větviček, pupenů, semen a plodů. Ovoce tvoří zhruba jednu třetinu potravy této opice. Je to vysoce společenské zvíře žijící v šesti až devíti členných skupinách vedených jedním dospělým samcem. Jedna skupina obývá území velké zhruba 40 akrů. Ve své domácí oblasti si vymezí přednostní oblast, kterou si střeží a členy cizího stáda odsud na určitou dobu odhánějí. Při setkání s jinou skupinou začnou členové skupin vydávat vizuální a hlasité zvuky, které jsou slyšitelné na velkou vzdálenost. Je to velice mrštné zvíře, které se dí po spatření predátora na prchavý útěk a během chvíle doslova zmizí celá skupina v korunách stromů. Samice rodí jediné mládě po pěti měsíční březosti. Rodí přitom každých 20 měsíců. Mládě je na matce první týdny zcela závislé a dospívá až ve věku 4-6 let. V zajetí se mohou dožívat i více jak 23 let, v přírodě téměř o polovinu méně.

Ohrožení

Podle Červeného seznamu ohrožených druhů (IUCN) je gueréza pláštíková zařazena do kategorie málo dotčených druhů (Lower Risk Least Concern). V CITES ji nalezneme v příloze II. Je ohrožována především masivní ztrátou přirozeného biomu a lovem. V minulosti se hojně lovila pro svou srst, která se používala při výrobě nejrůznějších ozdob domorodých kmenů, ale také Evropanů.

Kam do ZOO

Gueréza pláštíková se v současné době chová v zoologických zahradách a zooparcích po celém světě, kde představuje oblíbenou atrakci. V České republice chovají tento druh následující zoologické zahrady: - ZOO Zlín (Lešná) - ZOO Hodonín - ZOO Praha - ZOO Ústí nad Labem

Poddruhy

- Colobus guereza guereza - Colobus guereza occidentalis - Colobus guereza dodingae - Colobus guereza percivali - Colobus guereza matschiei - Colobus guereza kikuyuensis - Colobus guereza caudatus


Zdroje:  Wikipedie