Načítání obsahu, prosím počkejte
Guanako

Guanako

Známé také jako:
lama guanako
Latinský název:
Lama guanicoe
Výška v kohoutku:
100-115 cm
Hmotnost:
80-120 kg
Délka březosti:
342-368 d

Lama guanako, resp. guanako (Lama guanicoe) je sudokopytník z čeledi velbloudovitých.

Areál rozšíření

Vyskytuje se v oblastech od severní části Peru přes pobřežní oblasti Chile do Ohňové země a do nejjižnějších oblastí Argentiny a Chile. Největší populace obývají pampy nebo chladné stepi. Velmi malé počty jsou v horách Peru a Bolívie.

Byly popsány čtyři geografické poddruhy

Lama guanicoe guanicoe - rozšířený v Patagonii, Ohňové zemi a v Argentině jižně od 35° j. š. Lama guanicoe huanacus - je omezen pouze na Chile. Lama guanicoe cascilensis - obývá vysoké Andy v Peru, Bolívii a v severovýchodním Chile. Lama guanicoe voglii - je ve svém výskytu omezen na východní svahy And mezi 21 a 32° j. š. v Argentině.

Popis

Výška se pohybuje od 100 do 115 cm, hmotnost od 80 do 120 kg. Je tedy největší ze všech divokých lamoidů. Vyskytuje se pouze jeden barevný odstín srsti, a to světlehnědý na horní části těla a bělavý na břiše. Celé tělo je pokryto srstí dvojího typu. A to jemnou světlehnědou podsadou a delšími hrubými pesíky skořicově hnědé barvy. Hlava je porostlá krátkou šedou až černou srstí. Okolí pysků je bělavé, stejně jako uši, a vnitřní strana končetin. Uši jsou menší než u lamy. Nos je rovný s malými nozdrami. Mají malé úzké oči. Dospělá zvířata se loví pro maso a kůže, z nichž se vyrábějí pláště, boty, vaky a jiné kožené výrobky. V některých oblastech jsou a byly loveny mláďata pro cenné kožky. Jejich kožešina je více ceněna než alpaky. Mají dobrý sluch a zrak, ale čich horší. Jsou březí 10 až 11 měsíců a rodí osrstěné mládě. Březost se pohybuje v rozmezí 342 - 368 dnů. Tyto lamy migrují za potravou. Jsou také chovány v zajetí. Zajímavostí je, že pijí mořskou vodu.


Zdroje:  Wikipedie