Načítání obsahu, prosím počkejte
Flétňák australský

Flétňák australský

Latinský název:
Gymnorhina tibicen

Flétňák australský (Gymnorhina tibicen) je středně velký pták připomínající naší vránu nebo straku.

Popis

Dospělí flétňáci jsou černobílí, u mladých ptáků se k černé a bílé přidává také šedá a hnědá. Samec a samice se od sebe neliší. Týl, kostřec a ramena jsou vždy bílé, u většiny ptáků je zbytek těla uhlově černý. Flétňáci žijící na jihovýchodě, ve středu a na jihozápadě Austrálie a v Tasmánii mají bílá záda. Zbarvení peří totiž záleží na poddruhu, kterých se rozlišuje až osm.

Rozšíření a stanoviště

Flétňáci jsou rozšíření po celé Austrálii, kde jsou původním druhem. Kromě Austrálie divoce žijí také na Novém Zélandu a na mnoha tichomořských ostrovech, kam byli přivezeni v 19. století, aby chránili kokosové plantáže před škůdci. Flétňáci žijí všude tam, kde jsou v otevřené krajině stromy nebo keře, nebojí se lidí a ve skupinách (až 24 ptáků) žijí i na farmách, v parcích a na hřištích.

Biologie

Flétňáci jsou inteligentní, společenští ptáci. Jsou teritoriální, své území brání před ostatními flétňáky a flétňáci, kteří sdílejí jedno teritorium, se brání i navzájem. Ozývají se melodickým, příjemným hlasem, který připomíná zvuk flétny. Živí se hmyzem a jeho larvami, které hledá na zemi. Také neváhá vzít si potravu od člověka, nebojí se přijít si pro ni do otevřených domů.

"Nálety"

Během hnízdění jsou někteří flétňáci agresivní a na lidi, kteří vstoupí do jejich teritoria, střemhlav nalétávají. Většinou útočí zezadu. Doporučuje se proto vyhýbat se okolí hnízd během hnízdění a je-li to nutné, snažit se ptáka nespustit z očí (útočí zezadu) nebo ho zmást, aby nevěděl, kam se člověk dívá (oči namalované na klobouku, sluneční brýle nasazené zezadu na hlavě apod.)


Zdroje:  Wikipedie