Načítání obsahu, prosím počkejte
Connemarský pony

Connemarský pony

Země původu:
Irsko
Výška psa:
132-145 cm
Výška feny:
132-145 cm
Barva:
plavá;bílá;hnědá;černá

Connemarský pony je jediné ryze irské plemeno koně. Pochází se západního Irska z oblasti Chonnacht, anglicky Connaught nebo Connemara.

Původ

e legendy předky Connemarského ponyho byli poníci podobní highlandským zkřížení s andaluskými a berberskými koňmi, kteří se zachránili po ztroskotání Španělské Armady v roce 1588 po prohrané bitvě u Gravelines. Tím mělo vzniknout plemeno irského hobbyho, dnes již vymřelého. Výsledkem dalšího křížení s araby a menšími plnokrevníky byl velice elegantní jezdecký pony. Jeho první plemenná kniha vznikla v roce 1904.

Stavba těla

Connemarský kůň má výšku v kohoutku 132-145 cm. Hlava je malá s rovným profilem, krk neobvykle dlouhý a kohoutek výrazný. Tělo má stavbu dobrého jezdeckého koně a skokana. Srst byla původně plavá, dnes jsou však mnohem častější bělouši, vraníci a hnědáci jsou vzácní.

Využití

Connemarský pony má poddajnou povahu, dříve sloužil jako jezdecký kůň nebo soumar, dnes se využívá v zemědělství a jako jízdní kůň. Křížením s plnokrevníky vznikají koně vhodní pro crosscountry a skokové soutěže.


Zdroje:  Wikipedie