Načítání obsahu, prosím počkejte
Chřestýšovec mangrovový

Chřestýšovec mangrovový

Známé také jako:
chřestýšovec purpurový
Latinský název:
Trimeresurus purpureomeculatus
Délka:
50-100 cm

Chřestýšovec mangrovový obývá převážně mangrovové džungle a tropické pralesy. Aktivní je hlavně v noci, kdy loví drobné hlodavce, žáby a občas take ptáky a ještěry. Tento druh je velice vznětlivý a agresivní, neváhající kousnout. Jeho jed je hemotoxický obsahující hemorrhaginy. Kousnutí tímto druhem může být i smrtelné.

Zbarvení je proměnlivé a rozlišujeme 2 základní typy

1. Základní zbarvení je tmavě až purpurově hnědé, mívá šedavě bílou hřbetní linku, která ovšem může chybět. Břišní strana je světlá až šedomodrá. 2. Hlava trojúhelníková, vrchní strana hlavy je hnědočerná se žlutočernými tečkami, oko je středně velké, zřítelnice štěrbinovitá. Strany hlavy pod okem jsou žlutavé, černě skvrnité. Základní zbarvení kolísá od olivově zelené až modrošedé, na kterém jsou hnědé skvrny. Bílá břišní linka nemusí být patrná, ocas je světlý, šedě až černě skvrnitý. Má 25 - 27 (podle některých autorů 23 - 25) dorzálních řad silně kýlnatých šupin.

U chřestýšovce mangrovového rozlišujeme dva poddruhy

- T.purpureomaculatus purpureomaculatus (západní Thajsko, jižní Barma, Malajsie, Singapuru, Sumatry) - T.purpureomaculatus andersoni (Nikobarské a Andamanské ostrovy)


Zdroje:  Wikipedie