Načítání obsahu, prosím počkejte
Chřástal kropenatý

Chřástal kropenatý

Latinský název:
Porzana porzana

Chřástal kropenatý (Porzana porzana) je nenápadný pták o málo menší než kos. Zbarvení je tmavě hnědé s bílým skvrněním. Žije velmi skrytě v bažinách zarostlých ostřicí, zblochanem či řídkým rákosem. Vzhledem ke skrytému způsobu života je jeho přítomnost nejlépe zjistitelná podle hlasu.

Hlas

Samec se ozývá, především v noci, monotónním "huit, huit, huit" připomínající švihání prutem.

Rozšíření

Západní část Eurasie až po střední Asii. V Evropě jako hnízdící pták chybí v Irsku a v severní Skandinávii.

Výskyt v ČR

Chřástal kropenatý je v ČR vzácný druh s odhadem početnosti 40 až 80 párů. Většina prokázaných hnízdění pochází z pravidelně obsazovaných lokalit v Polabí, jižních Čechách, Českomoravské vysočině a na jižní a severní Moravě. Dříve (do 60.let 20.stol.) byl u nás výrazně hojnější. Je chráněný zákonem jako silně ohrožený druh.

Hnízdění

Hnízdí v zarostlých bažinách s převažující nižší vegetací, a to v květnu až červenci, většinou jednou ročně. Hnízdo je miskovitá stavba ze stébel ostřice a rákosí skrytá v nejhustší vegetaci u vodní hladiny. Samice snáší 6-13 nahnědlých vajec s tmavými skvrnami, na kterých sedí oba rodiče asi 18-19 dní. Mláďata opouštějí hnízdo již po 8 - 12 hodinách od vylíhnutí a v doprovodu rodičů se pohybují v okolních porostech. Vzletnosti pak dosahují ve stáří 30 - 40 dnů.

Tah

Chřástal kropenatý je tažný pták, na hnízdiště přilétá na konci března a v dubnu, odlétá během srpna a září. Zimuje v mokřadech tropické Afriky.

Potrava

Živí se hmyzem, pavouky a drobnými měkkýši.


Zdroje:  Wikipedie