Načítání obsahu, prosím počkejte
Chocholouš obecný

Chocholouš obecný

Latinský název:
Galerida cristata
Délka:
17 cm
Hmotnost:
45 g
Rozpětí křídel:
34 cm

Chocholouš obecný (Galerida cristata) je malý pěvec z čeledi skřivanovití rozšířený v Eurasii od Portugalska po severovýchodní Čínu a východní Indii a v subsaharské Africe až po Nigérii.

Popis

- Délka těla: 17 cm - Rozpětí křídel: 34 cm - Hmotnost: 45 g Chocholouš obecný je o něco větší než podobný skřivan polní. Má zavalité tělo, poměrně krátký ocas a kulatou hlavu se zřetelnou chocholkou a štíhlým zobákem. Podobně jako ostatní skřivanovití není chocholouš nijak nápadně zbarvený, svrchu je světle hnědý s černými skvrnami a pruhy, které má nápadné i na prsou, zespodu špinavě bílý. Zobák a končetiny má růžové a na rozdíl od skřivana polního postrádá bílá pera na ocase. Pohlaví se zbarvením nijak neliší.

Chování

Chocholouš obecný se celoročně vyskytuje v suchých otevřených lokalitách, nejčastěji na staveništích, polích, loukách, sportovištích, na rozsáhlých zahradách nebo v sadech. Nejčastěji se ozývá hvízdavým „tjuí“. Hlavní složkou jeho potravy tvoří semena a části různých druhů rostlin, důležitou roli však hraje i hmyz nebo jiní drobní bezobratlí živočichové. Hnízdí od dubna do srpna a ročně mívá většinou dvě snůšky obsahující 2 až 3 vejce, která klade do dobře ukrytého důlku v zemi. Na vejcích sedí 12 - 13 dní a mláďata opouštějí hnízdo po 9 - 10 dnech života.

Výskyt a stav v ČR

Ještě před několika lety patřil v Česku mezi poměrně hojné druhy, v současné době jeho početnost stále klesá a dle vyhlášky 395/1992 Sb. spadá pod ohrožené druhy. Nejhojněji se u nás nyní vyskytuje asi na střední a jižní Moravě. V letech 2001 - 2003 v Česku hnízdilo 500-1000 párů.

Zajímavosti

Starší označení pro chocholouše obecného je "trpělka" (viz Hanácký slovník, užil Vilém Mrštík - Zumři).


Zdroje:  Wikipedie