Načítání obsahu, prosím počkejte
Chápan středoamerický

Chápan středoamerický

Latinský název:
Ateles geoffroyi
Délka:
63 cm
Hmotnost:
7,5-9 kg
Délka ocasu:
63-84 cm
Délka březosti:
226-232 d

Chápan středoamerický (Ateles geoffroyi), známý též pod názvem Geoffroyův, je velká novosvětská opice obývající tropické deštné lesy a území mangrových bažin v Mexiku, Guatemale, Belize, Nikarague, Hondurasu a Panamě.

Popis

Chápan středoamerický má stejně jako ostatní chápani zvláště dlouhé přední i zadní končetiny, štíhlé tělo, malou hlavu a silný, 63-84 cm dlouhý ocas. Na délku dosahuje až 63 cm a váží kolem 7,5-9 kg. Má dlouhou, měkkou srst, černé ruce, hlavu a zadní končetiny a obličejovou masku z bledé kůže kolem očí a čenichu. Břišní strana těla a vnitřní strana končetin bývá obvykle světlejší, nejčastěji bílá. Ruce s dlouhými černými prsty bez palců mají funkci jakýchsi háků.

Chování

Je to velice čiperná a obratná opice, která patří k vůbec nejobratnějším stromovým primátům. Při lezení v korunách stromů používá svůj dlouhý ocas jako „pátou končetinu“. Žije v menších skupinkách, které se jednou ročně seskupují, přičemž jsou obvykle tvořeny méně jak 30 kusy, zaregistrovány však byly i skupiny s více jak 100 kusy. Za potravou, kterou tvoří především ovoce, květy, ořechy, semena, hmyz nebo vejce, se vydává brzy ráno, přes den většinou odpočívá. Pokud spatří nebezpečí, vydá štěkavý zvuk, po kterém všichni členové skupin doslova zmizí v korunách stromů. Samice rodí po 226 až 232 denní březosti jediné mládě, které se několik prvních týdnů drží matčiny srsti a je zavěšeno na jejím břiše. Samci dosahují pohlavní dospělosti ve věku pěti let, samice o rok dříve. V zajetí se může dožít i více jak 30 let, v přírodě se průměrná délka života výrazně liší.

Ohrožení

Chápan středoamerický je hojně loven místními domorodci pro své maso. Ohrožuje jej i hromadná ztráta přirozeného biomu. K životu totiž potřebuje rozsáhlé lesy, které v důsledku plenění stále mizí. V posledním dvacetiletí však jeho početnost výrazně stoupla a v Červeném seznamu IUCN byl v roce 1996 přeřazen z kategorie zranitelných druhů až do kategorie málo dotčených druhů. V CITES jej nalezneme v příloze I.

Poddruhy

U chápana středoamerického rozeznáváme celkem 10 poddruhů: - Ateles geoffroyi azuerensis - kriticky ohrožený poddruh obývající Panamu. - Ateles geoffroyi frontatus - málo dotčený poddruh obývající Kostariku a Nikaraguu. - Ateles geoffroyi ornatus - ohrožený poddruh obývající Kostariku. - Ateles geoffroyi rufiventris - zranitelný poddruh obývající Kolumbii a Panamu. - Ateles geoffroyi fusciceps - kriticky ohrožený poddruh obývající Ekvádor. - Ateles geoffroyi grisescens - ohrožený poddruh obývající Kolumbii a Panamu. - Ateles geoffroyi panamensis - ohrožený poddruh obývající Kostariku a Panamu. - Ateles geoffroyi yucatanensis - zranitelný poddruh obývající Belizi, Guatemalu a Mexiko. - Ateles geoffroyi geoffroyi - málo dotčený poddruh obývající Kostariku a Nikaraguu. - Ateles geoffroyi vellerosus - kriticky ohrožený poddruh dříve obývající rozsáhlé území El Salvadoru, Guatemaly, Hondurasu a Mexika.

Kam do ZOO

Chápan středoamerický se hojně chová v zoologických zahradách a parcích po celém světě. V České republice jej chová Zoologická zahrada Praha a Zlín (známá též pod názvem Lešná).


Zdroje:  Wikipedie