Načítání obsahu, prosím počkejte
Čáp jihoamerický

Čáp jihoamerický

Známé také jako:
čáp maguari
Latinský název:
Ciconia maguari
Délka:
100-120 cm
Hmotnost:
2,3-4,4 kg
Délka života:
-20 r

Čáp jihoamerický (Ciconia maguari) se vyskytuje v Jižní Americe, v oblasti na východ od And, od Venezuely po Argentinu. Obývá rozmanité vodní biotopy, najdeme ho v blízkosti močálů, na zaplavených pastvinách, rýžových polích i na mořském pobřeží. V Bolívii vystupuje až do nadmořské výšky 2500 m.n.m.

Potrava

Mezi jeho hlavní potravu patří žáby a pulci, ryby (zejména úhoři), malí vodní hlodavci, hadi a vodní hmyz. Loví zrakem při pomalé chůzi v mělké vodě, sám či v menších skupinkách.

Rozmnožování

Délka inkubace je 29 - 32 dní. Samice snáší 2 - 4 vejce. Čáp jihoamerický pohlavně dospívá ve 3. – 4. roce života. Hnízdí v menších skupinkách (až do 15 hnízd), hnízda jsou od sebe vzdálena jen 0,5 m. Na stavbě hnízda i na inkubaci vajec se podílejí oba partneři. Ve většině případů hnízdí na zemi, v hustém rákosí a hnízdo je vždy obklopeno vodou. Mláďata jsou po vylíhnutí pokryta bílým prachovým peřím, které je záhy vyměněno za peří černé. Mezi čápovitými je to jediný druh, u kterého mají mláďata černé zbarvení (u všech ostatních je peří vždy bílé) a lze to považovat za přizpůsobení k hnízdění na zemi (ochrana proti predátorům).


Zdroje:  Wikipedie