Načítání obsahu, prosím počkejte
Bulbulčík černý

Bulbulčík černý

Známé také jako:
Bulbulčík bělohlavý
Latinský název:
Hypsipetes leucocephalus
Délka:
24-25 cm

Bulbulčík černý (Hypsipetes leucocephalus), známý také pod názvy bulbulčík bělohlavý a bulbul himálajský, je středně velký druh pěvce z čeledi bulbulovitých (Pycnonotidae).

Popis

Dorůstá 24-25 cm. Je štíhlý, s dlouhým ocasem a výraznou chocholkou na hlavě. Rozlišujeme u něj několik poddruhů, které se vzájemně liší zbarvením opeření. To se může pohybovat od břidlicově šedé až po leskle černou. Zobák a končetiny má však vždy jasně červené. Obě pohlaví se zbarvením nijak neliší, mladí ptáci však zcela chocholku postrádají a navíc mají i bělavou spodinu těla s šedou skvrnou na hrudi a hnědé opeření na svrchní části těla.

Rozšíření

Žije v listnatých lesích, kulturní krajině a v zahradách na území jižní Asie v rozmezí od západní Indie až po Čínu.

Ekologie

Živí se převážně semeny, drobnými bezobratlými (převážně hmyzem) a měkkými plody; po potravě často pátrá v malých i velmi početných hejnech. Miskovité hnízdo z travin, suchých listů, mechu, lišejníků a pavučin buduje ve větvích stromů nebo keřů a zevnitř jej vystýlá měkkým materiálem, např. kořínky. V jedné snůšce jsou 2-3 vejce, na kterých sedí po dobu 12-13 dnů. Mláďata pak hnízdo opouští po 11-12 dnech.


Zdroje:  Wikipedie