Načítání obsahu, prosím počkejte
Bostonský teriér

Bostonský teriér

Známé také jako:
Boston Terrier
Délka života:
13 r
Země původu:
USA
Hmotnost psa:
6,5-11,5 kg
Hmotnost feny:
6,5-11,5 kg
Skupina FCI:
IX. Společenská plemena a toy
Sekce FCI:
11 – Malí molossian psi
FCI:
bez pracovní zkoušky

Bostonský teriér tvoří přechod mezi dogovitými psy a teriéry. Byl vyšlechtěn ve 2. polovině minulého století v USA. Jeho bezprostředními předchůdci byli z Evropy dovezení kříženci buldoků a bílí angličtí teriéři v roce 1865, vyšlechtěni pro psí zápasy. Připouští se i možnost křížení s bulteriéry, boxery, pitbulteriéry a jinými bojovnými psy. Zpočátku vzniklé plemeno označovali jako Americký bulteriér, dle přání chovatelů bulteriérů z jiných klubů jej však začali označovat jako Bostonského teriéra na počest města Bostonu, ve kterém se dnešní plemeno zakořenilo. Bostonský teriér je v USA oficiálně uznán FCI, AKC, UKC, CKC, KCGB, ANKC.

Popis:

Bostonský teriér je malý, kompaktní, hladkosrstý pes, kvadratického tvaru, s krátkým nosem, a vydatného stavění těla. Plemeno se většinou dělí do 3 tříd: 1.)lehký – do 6,8 kg; 2.)střední – 6,5 až 9 kg; 3.)těžký – 9 až 11,35 kg. Hlava je ve správném poměru k velikosti psa, s kvadratickou, nahoře plochou mozkovnou a krátkým, širokým a hlubokým čenichem, jehož délka nesmí přesáhnout třetinu délky lebky. Tělo je dosti krátké dobře stavěné, končetiny jsou silné, vzhledně nasměrované, ocas má krátký. Oči jsou velké a kulaté, tmavé, daleko od sebe, jejich výraz prozrazuje vysoký stupeň inteligence. Srst má krátkou, hladkou, lesklou a jemnou. Bostonský teriér má délku nohy rovnou délce jeho těla, což mu dává pozoruhodně čtvercový vzhled. Je to statný pes, nesmí však vzhledem vypadat ani vytáhle ani hrubě. Bostonský teriér působí celkové dojmem rozhodnosti, síly a aktivity. Jeho Chůze a pohyb jsou přitom lehké a půvabné. Zbarvení je: žíhané s bílými odznaky, které musí být rovnoměrně rozděleny. Ideální je bílý čenich, bílá lysinka na hlavě, na krku a na hrudi, na hrudních končetinách a na spodku pánevních končetin. Dovoluje se i tygří s pravidelně roztroušenými bílými znaky, ale je možné vidět i s černým a bílým. Zbarvení někdy připomíná frak s náprsenkou a tím pádem pes vypadá velice elegantně. Ocas nízko nasazený, krátký, rovný nebo zakroucený.

Charakteristika:

Bostonský teriér je živý a aktivní, vysoce inteligentní, také však přiměřeně ostrý a ušlechtilý. Je odvážný a sebevědomý, přitom však ne tvrdohlavý. Díky vrozené vysoké inteligenci se rychle učí a s jejich výchovou nebývají problémy. Za sebe i svého pána se vždy odhodlaně postaví. Je přátelský, věrný a poslušný, má rád hry a dobře se cítí mezi dětmi. Bostonský teriér má vynikající povahu a smýšlení, což z něho dělá nesrovnatelně příjemného společníka.

Péče:

Bostonský teriér má nenáročnou srst, která téměř vůbec nelíná. Je však náchylný na průvan a trpí častými záněty očí.

Původní využití:

Lovec krys a společník.

Využití dnes:

Společník.


Zdroje:  Wikipedie