Načítání obsahu, prosím počkejte
Bobr kanadský

Bobr kanadský

Latinský název:
Castor canadensis
Délka:
74-88 cm
Hmotnost:
11-26 kg
Délka ocasu:
20-30 cm

Bobr kanadský (Castor canadensis) je vodní hlodavec s hustou rezavě červenou srstí. Jeho potravu tvoří části rostlin (listy, větvičky, lýko…) a vodní rostliny. Staví si hráze a doupata, vedle člověka je velkým stavitelem. Dříve byl ohrožen lovem pro svou cennou kožešinu.

Přizpůsobení

Bobr kanadský má nepromokavou srst s hedvábnou podsadou, která je překrytá vrstvou dalších, lesklých pesíků. Má široký, plochý ocas pokrytý šupinami. Slouží mu nejen jako kormidlo a pro pohon, ale také jím oznamuje hrozící nebezpečí, když jím plácne o vodu. Má plovací blány mezi prsty. Nozdry a uši se mu pod vodou uzavírají chlopněmi ve tvaru ventilačních záklopek, oči má chráněné průhlednou blanou-mžurkou, která umožňuje vidění i pod vodou. Bobři také mohou hlodat pod vodou, protože umí stáhnout pysky za hlodáky a jazyk jim přitom utěsní hrdlo. Dlouhé hmatové vousy umožňují orientaci ve tmě.

Zjištění

Kvůli noční aktivitě můžeme přítomnost bobrů v dané lokalitě zjistit podle ohlodaných stromů, stop, kupovitých staveb z větví (bobřích hradů) a podle hrází. Podle místních podmínek si bobři nemusí postavit hrad.

Výskyt

Bobr kanadský se vyskytuje v Severní Americe, byl vysazen i v Evropě. Žije ve vodním prostředí. Je ukazatelem čisté přírody.


Podobná zvířata

Zdroje:  Wikipedie