Načítání obsahu, prosím počkejte
Baset

Baset

Známé také jako:
basset hound
Země původu:
Francie, Velká Británie
Hmotnost psa:
27-35 kg
Hmotnost feny:
27-35 kg
Výška psa:
38 cm
Výška feny:
33 cm
Barva:
tricolor; bicolor
FCI:
standard

Baset, též basset hound je krátkonohé lovecké plemeno psa uznané v FCI pod číslem 163.

Historie

Plemeno vzniklo koncem 16. století ve Francii. Spolu s plemenem Svatohubertský pes a dalšími podobnými plemeny patří mezi barváře. Název baset pochází z francouzského slova bas, to znamená nízký. Rysy hlavy baseta a ostrý čich naznačují, že se toto plemeno vyvinulo z trpasličí mutace anglického barváře. Baset sa objevil ve Velké Británii až v 2. polovině 19. století. V roce 1875 ho představili na výstavě psů ve Wolverhamptonu. V roce 1883 se vytvořil klub příznivců baseta. Nadšenou obdivovatelkou basetů byla královna Alexandra, manželka Eduarda VII. a pravidelně se s nimi zúčastňovala výstav. Jeden z jejích psů zvítězil v roce 1909 na Crufftově výstavě.

Vzhled

Baset je známý pro své dlouhé, plandající uši, krátké silné nohy a svým sladkým, ale smutným výrazem. Hlava je kopulovitá, výrazně zakončená, mírně zúžená směrem k nosu. Uši jsou dlouhé a sametové, nasazené pod očima. Oči tmavé až hnědé. Pozornost poutá růžové dolní oční víčko a těžké vrásčité obočí. Nos je černý, u světle zbarvených psů hnědý. Tělo baseta je široké, dlouhé s krátkými zavalitými nohami s volnou zvrásněnou kůží a širokými těžkými tlapami. Ocas je dlouhý a zúžený, nošený vzpřímeně, při pohybu zkroucený nahoru. Srst je hladká, přiléhavá, ale není příliš jemná, zbarvená hnědo-černo-bílo, citrónovo-bílo nebo jinou barvou typickou pro loveckého psa.

Povaha

Přestože se baset tváří smutně, má živou, přátelskou a dobromyslnou povahu. Jeho snášenlivost je mimořádně vysoká, to z něj dělá ideálního společníka pro děti. Snáší se dobře i s jinými psy a toleruje kočky. Pro svoji dobráckou povahu není vhodný jako hlídač. Svojí vrozenou touhou lovit a sledovat stopu a tělesné stavbě je atletický a funkční lovecký pes.

Péče

Baset je nenáročný na chov. Potřebuje jen kvalitní stravu, vhodnou pro psy jeho velikosti. Ale opatrně, protože má sklon k obezitě. Mezi nedostatky paří jeho převislé pysky. Sklony k nadměrnému slinění a záhyby kůže jsou hlavní příčinou toho, že se musí častěji koupat. Dlouhé uši jsou citlivé na zápal vnějšího zvukovodu. Pravidelné čištění uší je nutnost. Pěkná, krátká srst baseta potřebuje jen málo údržby. Stačí jednou za týden vyčesat odumřelou srst a zkrátit drápy. Pes, který tráví hodně času venku si drápy zkracuje přirozenou cestou.

Využití

Baset působí mírně lenivě, ale patří mezi nejužitečnější lovecké psy, nasazovaný na lov ve smečce. Oplývá čilostí a energií a podle pachu pronásleduje zajíce, králíky a bažanty i přes nejhustější porost. V terénu projevuje rozhodnost a velkou vytrvalost. Baset má hluboký a zvonivý štěkot. Štěkot smečky patří mezi vzrušující, nezapomenutelné zážitky.


Zdroje:  Wikipedie