Načítání obsahu, prosím počkejte
Babočka síťkovaná

Babočka síťkovaná

Latinský název:
Araschnia levana

Babočka síťkovaná (Araschnia levana) je denní motýl z čeledi babočkovitých, nejmenší babočka v ČR.

Vzhled

Velmi zajímavá je zvláště kvůli nápadným sezónním proměnám (sezónní dimorfismus), takže v dřívějších dobách byla každá forma považována za jiný druh! Proměny babočky jsou závislé na ekdysteroidních hormonech, jejichž uvolňování je dáno délkou dne. - Jarní forma líhnoucí se z přezimujících kukel je rezavě červená s bílými (zažloutlými) a černými poli. Je vývojově původní. - Letní forma je převážně černá s bílými poli a políčky se zbytky rezavého zbarvení. Obě generace mají na spodní straně křídel bílou síťku.

Rozšíření

Babočka síťkovaná je rozšířená po celém území Eurasie. V minulosti byla v některých obdobích velmi vzácná, dnes je to běžný denní motýl, vyskytující se od nížin až po hory (tam pouze občas chybí druhá forma).

Způsob života

Tento motýl se většinou sdružuje do skupinek. Živí se nektarem. Vajíčka klade většinou na kopřivy a to atypicky na spodní stranu listu, kde pak žije i housenka. Ty žijí nejprve pospolitě a později se zdržují osamoceně rozptýleny po rostlině. Housenky jsou zbarveny tmavě hnědě a na hřbetě mají tmavé trny.


Zdroje:  Wikipedie