Načítání obsahu, prosím počkejte
Arapaima velká

Arapaima velká

Latinský název:
Arapaima gigas

'''Arapaima velká''' (''Arapaima gigas''), indiány nazývaná '''pirarucú''' nebo '''paiche''', patří mezi největší sladkovodní ryby. Dorůstá délky až přes 6 metrů a hmotnosti až 1 tunu. Žije ve vodách Amazonky, jejích přítoků, jako je Rio Madera a Rio Machado, obývá i stojaté vody, jezera, zaplavené oblasti i bažiny.

Popis

Arapaima je velká, štíhlá ryba proudnicovitého tvaru těla. Hřbetní a řitní ploutev jsou postavené vzadu na těle, blízko ocasní ploutve, podobně jako u štik a ostatních ryb, které rychle vyráží na kořist. Šupiny jsou šedé až zelenožluté, u velkého jedince můžou být dlouhé až 10 cm. Největší ryby mohou být přes 10 metrů dlouhé, ale v důsledku nadměrného lovu jsou takto velké arapaimy vzácné. Kvůli svému prehistorickému vzhledu bývá někdy označována jako „živoucí fosílie“. Protože arapaimy žijí ve vodách chudých na kyslík, dýchají atmosférický vzduch a musí se proto vynořovat k hladině. Období sucha přežívají zahrabané v bahně. Jsou to predátoři, jejich kořistí se stávají hlavně jiné ryby, ale také neopatrní ptáci a další živočichové. Nejraději loví blízko hladiny.

Rozmnožování

Arapaimy jsou závislé na periodických záplavách, při kterých se velká část tropického deštného lesa ocitá pod vodou. V písčitém dnu vyhloubí hnízdo, do kterého během období sucha nakladou jikry. Potěr se vylíhne do období záplav, od května do srpna. Dospělé ryby chrání jikry i mladé rybky, přihání k nim vodu bohatou na kyslík a poskytují jim úkryt. Samice pohlavně dospívají až v 5 letech věku, kdy jsou 160 cm dlouhé.

Lov

Arapaimy jsou vítaným úlovkem, jedna ryba poskytne až 70 kg masa. Protože musí vyplouvat k hladině, aby se nadechla, je snadným cílem pro harpuny a šípy. Arapaimy jsou také chytány do sítí. V důsledku nadměrného lovu zmizely velké kusy. V roce 1976 organizace SUDEPE (Supertendencia do Desenvolvimento da Pesca) zakázala lov arapaim během období sucha, kdy jsou ryby snadno viditelné kvůli nízké hladině vody. Arapaimy se nesmí lovit, dokud nedosáhnou délky aspoň 1,5 metru. Český rybář Jakub Vágner, chytil v roce 2008 arapaimu o délce 2,5 metru a váze 130 kg, čímž vytvořil světový rekord. V roce 2010 vlastní rekord překonal ulovením jedince o délce 307 cm a váze 154 kg. Jedná se o vůbec nejdelší chycenou sladkovodní rybu na světě.

Zájmový chov

Arapaima velká se někdy chová jako akvarijní ryba. Kvůli její obrovské velikosti ale chov není snadný.


Podobná zvířata

Zdroje:  Wikipedie