Načítání obsahu, prosím počkejte
Ara vojenský

Ara vojenský

Latinský název:
Ara militaris
Délka:
80 cm
Délka života:
60 r
Stav ohrožení:
Neohrožen

Ara vojenský (Ara militaris) je velký papoušek žijící ve Střední a Jižní Americe, dorůstající se velikosti až 80 cm. Je velmi přizpůsobivý a rychle se učí různé zvuky včetně napodobování lidského hlasu.

Vzhled

Jeho barva je převážně zelená s červenou přední částí hlavy. Křídla jsou modré a ocas bývá zbarven červeně. Zobák je šedý až černý.

Život v přírodě

Ara se živí jako většina jiných papoušků semeny, ořechy, ovocem i různou zelení. Žije v hejnech a tak někdy napáchá škody zemědělcům. Přesto se jedná o ohrožený druh. Stavy Ary vojenského se v jejich domovině stále snižují ztrátou životních prostředí lovem a odchytem. I když má poměrně velikou oblast rozšíření na mnoha místech území ho vůbec nespatříme a nikde nebyl zjištěn hojným druhem, přestože v Panamě a v Kostarice se prováděli rozsáhlé ornitologické výzkumy. Dá se říci, že tento druh je ohrožen vyhynutím na celém území, kde žije, vyjma některých oblastí deštných pralesů západního Ekvádoru, západní Kolumbie a severní Panamy. V jižním Hondurasu zmizel téměř úplně vzhledem k vykáceným lesům a v důsledku chemických postřiků na bavlněných plantážích. Další příčina byla ta, že se v Hondurasu budovaly dvě dálnice a byl tam největší přírůstek obyvatelstva v celé latinské Americe.

Hnízdění

Ara během 3 až 4 let dosahuje pohlavní dospělosti. Hnízdí v dutinách stromů a nebo v dírách na zemi. Do hnízda klade 3 až 4 vejce. Přibližně po 10. týdnech mláďata hnízdo opouští. Ara se dožívá až 60 let.


Zdroje:  Wikipedie