Načítání obsahu, prosím počkejte
Antilopa vraná

Antilopa vraná

Latinský název:
Hippotragus niger
Výška v kohoutku:
117-143 cm
Délka:
190-255 cm
Hmotnost:
190-270 kg
Rychlost:
57 kmh
Délka ocasu:
40-75 cm
Stav ohrožení:
Ohrožen

Antilopa vraná (Hippotragus niger) je velká africká antilopa blízce příbuzná antilopě koňské.

Popis

- hmotnost: 190-270 kg - délka těla: 190-255 cm - délka ocasu: 40-75 cm - výška v kohoutku: 117-143 cm Antilopa vraná je velká, robustní antilopa s výrazným sexuálním dimorfismem. Samci váží okolo 238 kg a v kohoutku dosahují 116-142 cm, samice jsou menší, váží kolem 220 kil. Obě pohlaví mají vrubované rohy, které jsou šavlovitě zahnuté dozadu; rohy samců jsou nicméně masivnější, zahnutější a až 165 cm dlouhé, naproti tomu rohy samic jsou dlouhé jen 61-102 cm. Srst je krátká a hrubá, samec i samice mají krční hřívu. Býci jsou vždy černě zbarvení, samice a mláďata jsou obvykle kaštanově hnědí, u jižněji žijící populace pak hnědočerní. Břicho, vnitřní strana stehen a krajina pod ocasem jsou bílé, stejně jako obličejová maska. Telata mladší dvou měsíců jsou světle hnědá.

Rozšíření a stanoviště

Antilopa vraná obývá lesnaté savany jihovýchodní Afriky, její areál sahá od jihovýchodní Keni a východní část Tanzanie a Mosambiku až do Angoly a Konga. Jsou teritoriální, vyhýbají se otevřené krajině a vždy se zdržují v blízkosti řek nebo napajedel.

Biologie

Během období dešťů žijí antilopy vrané v malých rodinných skupinách tvořených 15-25 samicemi, jejich telaty a jedním dominantním býkem, který hájí jejich teritorium o rozloze 3,9-9 km2, několik takových skupin pak sdílí jeden domovský okrsek (home range), který může mít rozlohu až 25 km2 a živit až 75 antilop vraných. Během období sucha se antilopy shromažďují ve velkých smíšených stádech na zbývajících pastvinách. Mezi kravami i mezi býky je vytvořena hierarchie, staré krávy bývají na společenském žebříčku výše než ty mladší. I mladí samci jsou podřízeni kravám, a to do věku asi 3 nebo 4 let, kdy se u nich začínají objevovat sekundární pohlavní znaky a jsou vyhnáni. Mladí býci se pak toulají sami nebo se sdržujují do mládeneckých stád; dominantní býci je většinou nechávají pást se v jejich teritoriu, chovají-li se podřízeně a nejeví-li zájem o samice. Samci se o teritorium přetlačují svými rohy; smrtelná zranění jsou však vzácná. Říje přichází uprostřed období sucha, v období zhruba od května do července, březost trvá 8-9 měsíců, telata se tudíž rodí na konci období dešťů, kdy je dostatek vysoké trávy k ukrytí mláděte. Matka se k mláděti vrací, jen aby ho nakojila a už po týdnu se přidává zpět ke stádu, tele se přestane skrývat až po třech týdnech. Pouto mezi matkou a mládětem je slabé, i ve stádě telata tráví více času se svými vrstevníky a matku vyhledávají jen jako zdroj mléka. Odstaveno je po 6 měsících. Samice pohlavně dospívají ve dvou a půl letech, samci se páří až po 5 letech stáří. Antilopy vrané jsou býložravé, 90% jejich potravy tvoří trávy - pojídají pouze travní list, a to ve výšce 40-140 mm nad zemí. Jejich oblíbenou potravou tráva druhu ''Brachiaria nigropedata'', která ale tvoří jen 3,9% trav na sledovaném území. Jsou aktivní především brzy ráno a před setměním, přes poledne se ukrývají ve stínu, v noci přežvykují. Obvykle zůstávají dlouho na jednom místě, denně urazí jen asi 1,2 km, nikdy se příliš nevzdalují od napajedel, které navštěvují minimálně každý druhý den. Jsou-li pronásledovány, dokážou běžet rychlostí až 57 km/h a to i na větší vzdálenosti. Zraněné nebo zahnané do kouta se brání svými ostrými rohy. Dospělé kusy nemají kromě člověka příliš nepřátel, telata jsou kořistí lvů, leopardů, hyen, psů hyenovitých i krokodýlů.

Ohrožení

IUCN považuje antilopy vrané za druh závislý na ochraně, angolský poddruh, antilopa obrovská, je kriticky ohrožená. Trofeje antilopy vrané jsou ceněné mezi lovci divoké zvěře.

Kam do zoo

- ZOO Dvůr Králové nad Labem - ZOO Praha


Podobná zvířata

Zdroje:  Wikipedie