Načítání obsahu, prosím počkejte
Americká kadeřavá kočka

Americká kadeřavá kočka

Známé také jako:
americký curl;americká kadeřavá
Země původu:
Amerika
Hmotnost psa:
3-5 kg
Hmotnost feny:
3-5 kg

Americká kadeřavá kočka je pro své dozadu stočené uši bezpochyby nápadným zjevem. Není to tak dlouho, co toto plemeno vzniklo, a mimo Spojené státy je americká kadeřavá kočka vzácností. Vyskytuje se jako krátkosrstá a polodlouhosrstá.U tohoto plemene jsou povoleny všechny barvy.

Původ

V červnu 1981 našli Joe a Grace Rugovi v kalifornském Lakewoodu vyhladovělou černou kočičku. Toto kotě, které dostalo jméno Shulamith, si Rugovi vzali s sebou domů a později se stalo zakladatelkou všech amerických kadeřavých koček.Shulamith úspěšně rostla a ještě v prosinci téhož roku dala život čtyřem koťatům.Dvě z nich měla dozadu stočené uši, stejně jako matka. Grace, zvědavá na genetické pozadí tohoto fenoménu, kontaktovala jednoho vědce, který došel k závěru, že se jedná o spontánní mutaci a že gen, který ovlivnil dozadu stočené uši, byl jednoduše dominantní.Milovníci koček považovali dozadu stočené uši za tak přitažlivé a veselé, že se rozhodli sestavit chovný program s cílem tuto mutaci standardizovat. Na začátku 90. let bylo toto plemeno oficiálně uznáno ve Spojených státech.

Charakter

Co je na americké kadeřavé kočce okamžitě nápadné, je její zaměření na lidi.Americké kadeřavé kočky jsou zvědavé,inteligentní a rády se zúčastňují každodenního chodu věcí v rodině, jejíž součást tvoří. Rády se mazlí a jsou rády, když jsou v centru pozornosti. Tyto kočky mají vyrovnanou povahu a jen tak něco je nerozhází.Proto se v principu hodí i do rušnějších rodin s malými dětmi, pro které mohou být dobrými kamarády. Děti ovšem nesmějí začít kočky tahat za uši neboje chtít stáčet dopředu. To by se samozřejmě nemělo dělat u žádné kočky, ale americkou kadeřavou kočku to obzvláště bolí.Kočky tohoto plemene zůstávají celý život hravé a podnikavé. Uděláte dobře, když jim pořídíte pořádný šplhací kůl, na němž si zvíře bude moci vybít energii; ani různé hry nebudou žádným zbytečným přepychem.Americké kadeřavé kočky nejsou nijak hovorné, ale mají své způsoby, jak něco jasně vyjádřit, například tím, že na vás dlouhou dobu upřeně zírají nebo se vám soustavně pletou pod nohama. S jinými kočkami se snesou výborně a i se psy mohou tyto zvláštní kočky žít dobře pohromadě.

Péče

Protože jim téměř chybí podsada, lze tyto kočky jednoduše udržovat v dobré kondici.Postačí, když srst přibližně jednou týdně prokartáčujete a potom pročešete jemným hřebenem. Pravidelně stříhejte ostré konce drápků a uši čistěte jen pokud je to nutné, a to prostředkem určeným pro kočky.Občas můžete kočku vykoupat, ale myjte ji vždy šamponem určeným pro kočky. Pokud máte v plánu s americkou kadeřavou kočkou chodit na výstavy, vykoupejte ji nejlépe tři dny před výstavou, aby se srst stihla zotavit.

Vnější znaky

Tělo Americká kadeřavá kočka je středně velká kočka s elegantním, štíhlým a protáhlým tělem. Všechny části těla musí být v dobrém poměru a za žádných okolností nesmí být kočka stavěná příliš hrubě, nebo naopak příliš jemně. Může trvat dva až tři roky, než americká kadeřavá kočka zcela vyspěje. Hlava Hlava je poněkud klínovitá a měla by být delší než širší. Nejdůležitější znak americké kadeřavé kočky tvoří uši; jsou méně flexibilní než uši jiných plemen. Stojí přímo v rozích hlavy a měly by se sklápět plynule dozadu, špičkami do středu temene.Americká kadeřavá kočka má dále rovný nos, mohutnou bradu a velké oči tvaru vlašského ořechu. Srst Srst americké kadeřavé kočky může být krátká nebo polodlouhá; podsada téměř chybí. Na omak je srst jemná a hedvábná.Štětičky v uších, které se točí z vnitřní strany ven, by měly být přítomny vždy a malé ušní štětičky na horní straně ucha jsou zvláště pozitivním znakem. Barvy Toto plemeno se chová ve všech možných barvách a kresbách. Příčinou je to, že původní kočka byla zkřížena s domácími kočkami, které měly mnoho dědičných barevných faktorů. Proto se chovatelé rozhodli usilovat o co nejvíce variet. Zvláštnosti Protože gen, který způsobuje u americké kadeřavé kočky stočení uší dozadu, nemá žádné nevýhodné doprovodné efekty, mohou se tyto kočky křížit jak jedna s druhou,tak s (neušlechtilými) domácími kočkami,které se s výjimkou uší co nejvíce blíží plemennému standardu americké kadeřavé kočky. Vzhledem k tomu, že se gen dědí dominantně, bude mít většina koťat z takového křížení dozadu stočené uši, ačkoli ponesou gen pro normální uši a mohou ho také předat dalším generacím.Americká kadeřavá kočka s normálníma ušima se nazývá American Curi StraightEar.Při narození není mezi koťaty s normálníma a stočenými ušima vidět žádný rozdíl. Teprve ve věku čtyř měsíců dostanou jejich uši trvalý tvar.


Zdroje:  Wikipedie