Načítání obsahu, prosím počkejte

Demodikóza: Když křečka trápí svědění

11. 2. 2023 – 10:52
0
Demodikóza: Když křečka trápí svědění Ilustrační snímek | zdroj: Pixabay

Vedle různých bakterií či virů dokáží křeččí mazlíčky potrápit také roztoči. Tato různorodá skupina vesměs takřka mikroskopických pavoukovců zahrnuje řadu druhů, které parazitují na těle zvířete. Tím mu způsobují nepříjemné svědění, vyrážky, v těžkých případech jej mohou i ohrozit na životě.

Dva asi nejběžnější druhy roztočů křečků patří mezi trudníky - Demodex criceti a Demodex aurati. Nemoc, kterou jejich infekce způsobuje, se pak nazývá demodikóza a v některých ohledech se podobá prašivině či svrabu. Ještě dodejme, že možných druhů roztočů napadajících křečky je více, někteří chovatelé mají například zkušenost s velmi zákeřnou infekcí sametky podzimní.  

To, že se našemu mazlíčkovi něco děje, naznačí řada symptomů. Zvíře ztrácí srst, což obvykle doprovází úporné svědění – existují ale i případy, kdy se svědění nedostavilo a identifikace nebyla tak snadná. Na pokožce se objevují výrazné lupy, strupovitost či léze. Křeček sebou může různě škubat, házet hlavou, případně v reakci na svědění ztrácet koordinaci těla. 

Sami trudníci způsobující křeččí demodikózu mají mikroskopické rozměry. Ba co víc, v menší míre mohou být tito roztoči latentně na křeččím těle přítomní. Žijí ve vlasových váčcích a do určité fáze viditelně neškodí. Teprve při jejich přemnožení vzniká problém – což nastává obvykle v reakci na oslabenou imunitu, stres či u starších jedinců. V takovém případě roztoči začínají vlasové kořínky likvidovat, čímž vytváří na těle lysá, strupovitá místa.  

Ivermektin a péče o imunitu

Pokud máme podezření na takovou infekci, je nutné navštívit veterináře. Stěry pokožky by pak pod mikroskopem měly prokázat přítomnost trudníků, někdy k identifikaci stačí pouhé zhodnocení stavu kůže. 

Léčba probíhá nejčastěji pomocí léku ivermektin, což je širokospektrální antiparazitikum. Obvykle se podává ústy, někdy je ale vhodnější aplikace přímo na napadené místa. Při extrémně silné demodikóze se mohou trudníci zavrtávat příliš hluboko do kůže, a je proto potřeba křečkovi poskytnout zvláštní koupele. Důležitou součástí léčby je pak rekonvalescence. Zde nastává nejzodpovědnější část chovatelské péče: je totiž nezbytné mazlíčkovi pečlivě vyčistit celou klec, otřít všechny povrchy čistidly a vyhodit všechny potenciální zdroje opakované nákazy. 

Prevencí je pak nejen dodržování čistoty, ale také celková péče o pohodu a zdraví mazlíčka. Jak jsme řekli na začátku, k přemnožení trudníků dochází hlavně ve chvílích oslabené imunity a silného stresu. Zvláštní pozornost musíme věnovat křeččím seniorům, neboť ti bývají k nákaze náchylnější.

Obecně ale platí, že je dobré si udržovat přehled o zdraví křečka. Pokud dokážeme zpozorovat symptomy parazitické infekce s předstihem, vše se dá řešit mnohem snáze než v pokročilých fázích. Demodikóza by křečka mohla zabít jen tehdy, pokud by byla péče o něj naprosto zanedbaná, naštěstí se dá ale dobře léčit, pokud se nepodcení.

Zdroje:  Vlastní , petmd.com

Nejnovější články