Načítání obsahu, prosím počkejte

Proč kočky hýbou ušima?

29. 3. 2023 – 9:56
0
Proč kočky hýbou ušima? Ilustrační snímek | zdroj: Pixabay

Mezi četné kočičí talenty patří schopnost otáčet ušima nezávisle na sobě. Většina lidí hýbe ušima jen lehce a většinou nevědomě, kočky ale zjevně dokáží se svými slechy pracovat velmi aktivně. Proč to ale dělají – jde vždy jenom o naslouchání? A co všechno s nimi zvíře vlastně dovede?

Asi základní důvod pohybu uší nepřekvapí: kočka se zaměřuje na to, co slyší. Chce zpřesnit zvukovou stopu a ideálně přesněji identifikovat její směr a vzdálenost. Udává se, že natočením uší směrem k hluku se citlivost kočičího sluchu zlepší až o 20 procent.

Samotná biomechanika takového pohybu je dost pozoruhodná. Zvíře při tom využívá na 30 různých svalů, přičemž může ušima hýbat až o 180°. Možná překvapí, že kočičí škála slyšeného zvuku je ještě lepší, než je tomu u psů: pohybuje se na frekvencích od 45 do 64000 Hz. Člověk má oproti nim rozsah 20 až 20000 Hz, pes 67 až 45000 Hz (pes mimochodem užívá jen 18 svalů, jeho uši jsou o něco méně pohyblivé). Kočičí ucho tak patří mezi nejvýkonnější ve zvířecí říši, ačkoliv porovnávání savčích schopností sluchu je o něco komplikovanější a kupříkladu v nízkých frekvencích člověk exceluje i nad ušima králíků.

Důležité pro řeč těla

Ale zpět k uším našich kočičích mazlíčků. Ty totiž nejsou jen smyslovým nástrojem, jedná se i o důležitou součást řeči těla. Právě velká pohyblivost kočičích uší hraje významnou roli v jemných nuancích této nehlasové komunikace, která je mezi kočkami zásadnější než zvukové projevy.

Tak lze například číst, že uši volně dopředu dávají najevo spokojenost, obzvlášť pokud je doplňují klidné a mazlivé pohyby, vrnění a mírně napnutá oháňka s ohnutou špičkou. Oproti tomu uši napnuté a jako by ostře směřující vpřed prozradí, spolu s široce rozšířenýma očima a napnutým postojem, že je kočka v pohotovosti a připravená k lovu (či alespoň hře na lov).

Pokud uši směřují od těla a zvíře je napnuté, jde nejspíš o projev strachu, který může přerůst až v agresivitu. Právě ochota zaútočit je pak podle uší dobře čitelná, jsou totiž přitisknuté pevně k hlavě. Kočky ale umějí v řeči těla rozlišovat i útočné a obranné postavení uší. Podobné gesto jako u strachu pak existuje tehdy, kdy se zvíře necítí dobře. Obecně platí, že znaková řeč uší je velmi jemná, vždy je proto dobré sledovat i ostatní signály vysílané zbytkem těla.

S trochou nadsázky tak můžeme říci, že kočičí uši jsou nejen špičkovým přijímačem, ale i vysílačem. Kočka přijímá signály zvukové a vysílá informace o svých emocích. Takový nástroj pak potřebuje, aby byl perfektně pohyblivý – což přesně kočičí uši splňují.

Zdroje:  Vlastní , catster.com

Nejnovější články