Načítání obsahu, prosím počkejte

Gorilí mládě z pražské zoo je samička

19. 1. 2024 – 8:38
0
Gorilí mládě z pražské zoo je samička Gorilí mládě je samička | zdroj: Miroslav Bobek/Zoo Praha

Mládě gorily nížinné, které se před dvěma týdny narodilo v pražské zoologické zahradě, je samička. Pohlaví se potvrdilo na základě testu pupečníkové krve, řekl ředitel zahrady Miroslav Bobek. Od pátku 19. ledna mohou lidé hlasovat pro jméno mladé samičky, a to z desítky jmen, která zoo vybrala z návrhů od dětí z afrického Kamerunu.

Mládě se narodilo 2. ledna, návštěvníci ho mohou spatřit v Rezervaci Dja. Matkou je desetiletá samice Duni a babičkou slavná Moja, první gorila narozená v Česku. Otcem je šestadvacetiletý samec Kisumu.

Pohlaví mláděte potvrdil Jiří Rubeš z Výzkumného ústavu veterinárního lékařství. Výsledek se určoval z testu krve z pupečníku podle chromozomů. Veterináři zjišťovali přítomnost chromozomu Y, který se nachází pouze u samců. Vzhledem k tomu, že se jeho přítomnost nezjistila, tak bylo jasné, že se jedná o samičku, řekl Rubeš.

Dvoutýdenní samice je prvním přírůstkem gorilí skupiny obývající pavilon Rezervace Dja. "Ostatním samicím v prvních dnech po porodu Duni dovolovala mládě pouze pozorovat zpovzdálí. Dnes už však umožňuje všem členům skupiny se k mláděti přiblížit, zejména samici Kijivu," uvedl mluvčí zoo Filip Mašek.

Od pátku 19. ledna může veřejnost vybrat pro mládě jméno, a to hlasováním na serveru iDNES.cz. "Zoo Praha se rozhodla oslovit děti z oblasti skutečné Biosférické rezervace Dja ve středoafrickém Kamerunu, které se zúčastnily projektu Toulavý autobus, aby přišly s návrhy jmen," řekl Bobek.

Návrhů zoo obdržela přes 60 a z nich vybrala deset v tamním dialektu badjoué, a sice Koh’Eloo’h, Alomo, Mbia, Ekiba, Mamene, Mobi, Boyo, Somalomo, Mbupomo a Mosamom. Finální jméno zahrada vybere 10. února.

Gorilí mládě podle chovatelů prospívá. "Matka mláděte se zklidnila, dobře komunikuje s chovateli. Malá samička pije mateřské mléko zhruba každé dvě hodiny a prospívá," uvedl kurátor savců Pavel Brandl.

Zoologická zahrada v Praze, kterou zřizuje pražský magistrát, patří k nejnavštěvovanějším místům v hlavním městě. Rezervace Dja je největším výstavním prostorem trojské zoo. Prostory vedle goril nížinných obývají guerézy pláštíkové, kočkodani, křečkomyši nebo kaloni.

Pražská zoo chová gorily nížinné od roku 1963. Prvním gorilím chovancem zahrady byl samec Titan, po němž do zoo přišla samice Nigra. První mládě se v pražské zoo narodilo 13. prosince 2004 - samička Moja se stala prvním gorilím mládětem narozeným v zoologické zahradě v Česku. V listopadu 2011 Moja odcestovala do Španělska, kde žije v parku Cabárceno. O dva roky později se jí narodila samička Duni.

Zoo Praha už očekává další gorilí mládě, které porodí Dunina babička, třicetiletá Kijivu. Otcem je taktéž samec Kisumu. Mělo by se narodit asi za čtvrt roku.

Zdroje:  ČTK

Nejnovější články