Načítání obsahu, prosím počkejte

Francouzka zachránila sele divočáka, chová ho na dvorku. Úřady jí daly svolení

1. 2. 2022 – 17:46
0
Francouzka zachránila sele divočáka, chová ho na dvorku. Úřady jí daly svolení Ilustrační snímek | zdroj: Profimedia

Francouzská milovnice zvířat Véronique Consolová na podzim na svém dvorku našla pohublé sele divočáka. Ujala se ho, pojmenovala ho Woody a odchovala mlékem pro prasata. Když žádala o legalizaci jeho chovu, úřady jí nového „mazlíčka“ zabavily. Nakonec se ale sele ke své zachránkyni vrátí, podle úřadů to tak bude lepší.

„Snažila jsem se o jeho návrat do přírody, systematicky se ale vracel na můj pozemek. Chodil se schovávat k prasnici, kterou chovám,“ vysvětlila Consolová. „Snažím se, aby žil jako divočák. Na zahradě jsem pro něj udělala velkou bahnitou tůň, nechávám ho rozvrtat rypákem celý svůj pozemek. Ale na divočáka je příliš zranitelný,“ doplnila.

Když se Consolové nepodařilo přimět divočáka k návratu do přírody, požádala úřady, aby ho mohla dál chovat jako domácí zvíře. Woody v té době sdílel domácnost s jejími psy a kočkami. Úřady žádost zamítly, protože prase divoké spadá do kategorie zvířat podle zákona o zvířatech chráněných, ohrožených a nebezpečných. Za jejich nelegální chov hrozí až půl roku vězení a pokuta 9000 eur (220 tisíc korun).

Podle odborníků by se sice Woody v přírodě uživil, ale nevěděl by jak jednat se svým vlastním druhem. „Zvíře, které ochočila a vychovala lidská ruka, se bude k člověku vždycky vracet,“ řekl ředitel útulku pro divoká zvířata Pascal Tavernier.

Chovatelku podpořilo několik organizací na ochranu zvířat a názor nakonec změnily i úřady. Consolová teď už jen čeká, až jí úřady Woodyho přivezou zpět. Podle prefektury je teď chov legální.

Zdroje:  ČTK

Nejnovější články