Načítání obsahu, prosím počkejte

Psí hra na přetahovanou: Stanovte pravidla a hlídejte náznaky agresivity

28. 8. 2021 – 19:39
0
Psí hra na přetahovanou: Stanovte pravidla a hlídejte náznaky agresivity Ilustrační snímek | zdroj: Profimedia

Mnoho pejsků miluje hru na přetahovanou. Jejich snaha ukázat sílu a ukořistit nám provaz či hračku je vlastně zdravým projevem toho, že v jádru pes zůstává dravou šelmou. Je to proto skvělé cvičení nejen fyzické, ale přispívá i k pohodě psychické, nemluvě o posilování vztahu člověka a psa díky společně strávenému času. Jako každá hra by ale i tato měla mít nějaká pravidla, která zajistí bezpečí zvířete a zároveň brání tomu, aby se přetahovaná vymkla kontrole. 

Než se jakékoliv podobné hře budeme věnovat, je lepší, když pes zvládá pokyn k přerušení aktivity. Tedy že je zvíře schopné na povel hračku zahodit či uvolnit sevření. Někdo by mohl namítnout, že je to požadavek příliš přísný, problém je ale v tom, že při přetahované pes napíná velké množství energie jedním směrem a pokud má sklony k nezvladatelnosti, může se hra lehko vymknout kontrole. Veselá zábava se instinktivně změní ve vážně míněný zápas či „lov“, a to může být - obzvláště u velkých plemen - problém. 

Pro přetahovanou vybírejte použitou hračku s rozmyslem. Nejčastěji jde o speciálně prodávaná pevná lana s uzlem, podoby bývají různé. Materiál musí být hlavně hodně odolný a pevný. Zároveň ale musí být předmět bezpečný jak pro lidské ruce, tak pro psí zuby.

Doporučuje se, aby přetahovací hračka sloužila opravdu jen tomuto jedinému účelu a třeba k aportování abychom používali jinou. Pes by měl mít jasno k čemu předmět slouží a jak jedině s ním zacházet – a také že není hrou se přetahovat i o jiné předměty. Důležitý je i výběr místa. Tato rada může znít banálně, ale někdy je opravdu lepší se dvakrát zamyslet nad prostorem, ve kterém se pohybujeme, což opět předchází zbytečným zraněním či škodám. 

Poznejte bezpečné hranice

Při hře na přetahovanou může psí nadšení a přemíra emocí přerůst až do špatně zvládatelného stavu. Je v pořádku, když zvíře při zápase vrčí, škube hlavou a podobně. Zopakujme, že přetahovanou v podstatě brnkáme na instinkty predátora a lovce. Svého psa bychom ale měli znát natolik, abychom si povšimli, když se přehnané nadšení mění v agresivitu a vážně míněný souboj. V takovou chvíli je potřeba hru utnout a nechat zvíře uklidnit.

Někteří chovatelé doporučují držet se pravidla, že se psí zuby nesmí dotknout lidské ruky. Pokud se tak stane, má člověk vyjeknout, aby si zvíře uvědomilo, že způsobilo bolest a hra se má okamžitě alespoň na půl minuty zastavit. Pes by se měl být schopen během „time-outu“ uklidnit a hra může pokračovat.

Pokud má ale se zastavováním hry zvíře problém a pokyn k puštění hračky nezvládá, je potřeba se velmi kriticky zamyslet nad tím, zda je pro něj hra doopravdy vhodná, ačkoliv si ji v počátku užívá. Podobná pravidla pak platí pro hru dvou psů. Jejich přetahování může být energické, vrčící, bojovné, ale pokud máme pocit, že přerůstá v agresivitu, je potřeba to umět zastavit. 

Přetahovaná je vlastně ideální hrou právě pro ty chvíle, kdy se pes učí pokynům k pouštění. Zároveň se učí užitečným mantinelům tím, že mu nedovolíme při hře ani náznakem kousat či že bráníme tomu, aby vzrušení přerostlo v agresivitu. Většina psů ale dokáže překvapit tím, jak velmi dobře jsou schopní nastavená pravidla pochopit. Koneckonců, jde nakonec především o společnou zábavu – a po ní touží obě zúčastněné strany, člověk i pes. 

Zdroje:  Vlastní , thesprucepets.com

Nejnovější články