Načítání obsahu, prosím počkejte

Australský honácký pes, ten „nejlepší a nejvytrvalejší honák na světě“

13. 9. 2021 – 9:15
0
Australský honácký pes, ten „nejlepší a nejvytrvalejší honák na světě“ Australský honácký pes. | zdroj: Pixabay

Základní charakteristiku australského honáckého psa vystihuje už jeho název: jde o psa původem z Austrálie, který byl vyšlechtěn k vedení stád dobytka. Dodnes jej v této roli v jeho domovině běžně najdeme, rozšířil se ale do celého světa včetně Česka. Nepatří sice mezi nejběžnější plemena, přesto se stal pro svou vysokou inteligenci a oddanost poměrně oblíbeným psím společníkem. 

Pes má poměrně zajímavou historii, nese v sobě totiž trochu krve divokého psa dingo, domorodého australského tvora. Na začátku 19. století připlula do Austrálie rodina Hallů a založila zde poměrně velké hospodářství s početnými stády krav na rozsáhlém území.

Velkou výzvou tehdy bylo hnát tisícihlavá stáda po tisíce kilometrů do Sydney, kde bylo možné dobytek prodat na mezinárodních trzích. Hallovi byli proto naprosto závislí na kvalitních honáckých psech – a těch se právě nedostávalo. Většina dostupných psů pocházela z anglických ovčáků a ti na velkopodnikání s dobytkem nestačili. 

Thomas Hall sice založil chov honáckých psů, stále ale hledal lepší a lepší schopnosti a výdrž. Tato snaha jej vedla až k tomu, že kolem roku 1840 zkřížil své psy (šlo o plemeno nejistého původu, anglicky známé jako Northumberland Blue Merle Drovers Dog) s několika ochočenými dingo. Chov pokračoval po následujících třicet let a Hallovi se proslavili tím, že si úzkostně střežili své soukromé plemeno nazývané „Hallovi pataři“.

Ti začali být volně dostupní až po roce 1870, od roku 1890 se pak o ně zajímal chovatelský klub honáků v Sydney. Ten založil standard plemene a první plemenné knihy – a tak se zrodil moderní australský honácký pes. Vedle toho z původních patařů, zvaných modří pataři (dnes označovaní za vyhynulé plemeno) vznikl i „krátkoocasý patař“ jako blízký příbuzný. 

Australský honák se pak po druhé světové válce prostřednictvím amerických vojáků ze základen v Austrálii dostal i do USA. Zde v menší míře mohl také projevit své honácké schopnosti, zároveň si ho všimla armáda a policie, a tak se můžeme s tímto plemenem setkat i v roli služebního psa hledajícího drogy či výbušniny. Do Velké Británie a západní Evropy se pak dostal po roce 1980, dnes se chová i u nás. 

Bezúdržbový pes

Je to středně velký pes dorůstající asi 50 cm při hmotnosti do 25 kg. Má svalnatou postavu a působí silným a atletickým dojmem, ačkoliv není žádoucí zavalitost či těžkopádnost. To stanovuje i standard plemene, který pamatuje na roli honáka, a tak i psi účastníci se přehlídek musí mít atleticky vyvinuté svalstvo. Má širokou lebku, hlava je vybavena velkým nosem, čumák je ale spíše středně dlouhý. Uši nosí vztyčené, ze všeho nejvíc připomínají německého ovčáka.  

Srst je krátká a hustá. Standard povoluje dvě barvy: šedomodrou a červenou. Objevuje se i tmavě hnědá a krémová, ty jsou ale považovány za chybu. Specifické zbarvení australského honáka vzniká tak, že štěně je po narození bílé s výjimkou jednolitých barevných skvrn. Jak pes dospívá, zbarvuje se právě do modra či do červena, zbytky bílých chlupů má ale v barvě rozptýlené, což mu dává našedlý či zázvorový vzhled. Často mívají bílou skvrnu na čele.

Pes byl šlechtěn s tím, aby byl na dlouhých cestách s dobytkem bezúdržbový, proto jej v Austrálii označují za „wash and wear“ – opláchni a nos – psa. Pro udržení čisté srsti stačí trochu vody a jen velmi sporadické vyčesávání. 

Honácké závody i agility

Pro svůj původ je to pes, který velmi výrazně potřebuje pohyb a fyzickou aktivitu. Je to čilý, zvědavý a zvídavý tvor, který jako by neposeděl chvíli v klidu. Potřebuje ale dobrý výcvik a socializaci, jinak se může stát nesnášenlivým. Při správném vedení je to ovšem oddaný a věrný společník a také skvělý hlídač, který miluje svého člověka i jeho rodinu.

Někteří chovatelé ale upozorňují, že je velmi naladěný na pánovi emoce, takže dokáže vystartovat po cizinci, který jeho člověka zjevně rozčiluje nebo obtěžuje. Je to ideální plemeno pro psí agility soutěže, velkou tradici mají i honácké závody. 

Obecně platí za favorita řady psích sportů a zároveň profesionála ve svém oboru. Někteří jej dokonce považují za nejlepšího a nejvytrvalejšího psího honáka na světě. Zároveň ale jeho značná inteligence a přátelská povaha, která se při správném vedení umí krásně rozvinout, vede i k tomu, že dovede být výborným psem terapeutickým. 

Australský honácký pes už podle svého popisu není zvíře do bytu. Není to ani úplně typický psí mazlíček a mezi možnými rodinnými společníky se dají vybrat i o něco vhodnější plemena – podceňovat bychom ale jeho oddanost rodině neměli. Kdo má ale rád velmi aktivní životní styl, má k dispozici velký pozemek nebo se stará o hospodářství, ten může najít v tomto honákovi nejen skvělého pomocníka, ale i dobrého přítele. 

Zdroje:  Vlastní , fci.be

Nejnovější články