Načítání obsahu, prosím počkejte
Gekončík noční

Gekončík noční

Latinský název:
Eublepharis macularius
Délka:
20-30 cm
Délka života:
20 r

Gekončík noční (Eublepharis macularius)(gekončík skvrnitý) je díky své nenáročnosti a mnoha barevným formám jedním z nejčastěji chovaným a velmi oblíbeným obyvatelem terárií.

Výskyt

Gekončík noční obývá území od jihovýchodu Afghánistánu přes Pákistán až po sever Indie.

Vzhled

Dorůstají velikosti 20 – 30 cm. Jejich oči mají vertikální zornici, jejich víčka jsou volná. Na končetinách mají pět prstů s drápky. Klasicky zbarvený gekončík je hnědo-žlutý s tečkami nebo skvrnami. Dožívají se až 20 let.

Chov

Gekončíky chováme v páru nebo ve skupině jednoho samce a více samic. Samci se pohromadě nesnesou, mohlo by docházet k soubojům a slabší jedinec by s největší pravděpodobností uhynul. Také není vhodné kombinovat gekončíky s jinými druhy gekonů.

Terárium

Optimální velikost terária je 60dx50hx50v cm, pro větší skupinu je pak vhodnější i větší terárium. Jako podklad je vhodný písek, rašelina nebo lignocel (i když se o jeho vhodnosti vedou časté spory). Chovné zařízení dále doplníme kameny, kořeny a různými úkryty (obrácené květináče, půlky kokosů, keramické jeskyně, apod.). Terárium vybavíme žárovkou, která nám zajistí denní teplotu kolem 25 °C, pod zdrojem může teplota vystoupat na 35 °C, v noci může teplota klesnout na 20 °C.

Potrava

Gekončíci vyžadují živou potravu. Krmíme je tedy cvrčky, šváby, sarančaty apod. Musíme dbát na to, aby podávaný hmyz velikostně odpovídal velikosti zvířat. Doplňkově můžeme podávat moučné červy nebo larvy zophobas. Dospělí jedinci jsou schopni pozřít i holátka myší, ale to opravdu jen jako sváteční pochoutku, není dobré gekony přežírat. Veškerý hmyz je třeba obalit ve směsi vitamínů např. Roboran H, Reptivite, Plastin, a drcenou sépiovou kost, kterou je třeba před použitím vyvařit. Zvířata musí mít denně k dispozici misku s čerstvou vodou!

Zimování

Zimování předchází obdobím páření, je tedy důležité k přirozenému stimulu zvířat. Dobu zimování simulujeme v podzimním nebo zimním období tím, že postupně vypneme zdroje tepla a necháme teplotu v teráriu klesnout na pokojovou. Zvířatům se zpomalí metabolismus a nebudou tolik aktivní. V tomto období nekrmíme živou potravou! Vodu však pravidelně měníme. Zvířata pravidelně kontrolujeme a kdyby nějaký jedinec zimováním strádal tzn. hubnul, ihned zimování ukončíme; ostatní můžeme nechat odpočívat dál. Na konci zimování, které trvá 1 – 3 měsíce, začneme postupně světla rozsvěcet a pozvolna zvyšovat teplotu. Začneme i s krmením. Po zimování jsou zvířata připravena na páření.

Rozmnožování

K páření připouštíme pouze dospělá zvířata v dobré zdravotní kondici. Při samotném aktu se sameček zakousne samičce do krku, podsune ocasem pod ní a dojde k samotnému aktu započetí: Celá akce trvá jen pár sekund, ale za to se opakuje několikrát po sobě a v průběhu celého roku. Samička poté klade nějčastěji po dvou vejcích do předem připraveného kladiště.

Barevné formy

- Albino - Tremper Albino - Rainwater Albino - Bell Albino - Blizzard - Blazing Blizzard - Banana Blizzard - Blazing Banana Blizzard - Murphy Patternless - Patternless Albino - APTOR - RAPTOR - RADAR - Eclipse - Snake-Eye - Ember - Diablo Blanco - Enigma - (Super) Giant - Mack (Super) Snow - Line bred Snow - Black Velvet / Black Pearl / Hypermelanistic - High Yellow - Super Hypo - Tangerine - Carrot Tail - Carrot Head - Baldy - Hybino - Sunglow - Snowglow - Bold Stripe - Reverse Stripe - Red Stripe - Jungle - Lavender - Normal - Bluetail


Zdroje:  Wikipedie