Načítání obsahu, prosím počkejte
Ara hyacintový

Ara hyacintový

Latinský název:
Anodorhynchus hyacinthinus
Délka:
100 cm
Stav ohrožení:
Neohrožen

Ara hyacintový (Anodorhynchus hyacinthinus) je největší Ara. Ara hyacintový je celý kobaltově modrý, pouze kolem očí a na bradě má žlutou barvu. Má velmi silný zobák, kterým dokáže rozlousknout kokosový ořech.

Popis

Základním zbarvením je kobaltově modré, nahé oční okruží a holý pruh kůže u kořene zobáku jsou žluté, zobák šedočerný, nohy šedé.

Velikost

Až 100 cm. Je to největší papoušek světa.

Areál rozšíření

Ara hyacintový původně obýval velké oblasti deštných pralesů Jižní Ameriky, ale ničení jeho životního prostředí a nelegální odchyt ptáků způsobilo, že dnes přežívá ve třech oddělených populacích, v jižní Brazílii, východní Bolívii a v severovýchodní Paraguayi, a je klasifikován jako ohrožený druh.

Status

V některých místech relativně hojný, ale na větší části původního výskytu již vyhubený. Je ohroženým druhem a celkové počty se odhadují na méně než 4000 kusů. Je chráněn smlouvou CITES - úplný zákaz volného obchodování. Jeho cena se pohybuje v rozmezích 130 000-230 000 Kč.

Potrava

Ara hyacintový je specializovaný na plody a ořechy různých palem (''Syagrus comosa'' a ''Attalea funifera''), dále pak jeho potravu tvoří zelenina a ovoce, kde žijí.

Biotop a způsob života

Otevřené a polootevřené krajiny s porostem vysokých stromů, záplavové oblasti, kde se hladina zvyšuje až o 16m, savany s porostem palem a s množstvím skalních útvarů, ve kterých hnízdí.

Poznámka

Neobvyklý je jejich sběr potravy na zemi, jeden druh palmy, jejíž ořechy se živí, má totiž celý kmen pod zemí a z ní ční jen vějíř větví s plody. Jejich zobáky jsou uzpůsobené k otevírání tvrdých ořechů, ale přesto běžně vybírají tyto ořechy z trusu dobytka, který je částečně natráví. Běžné není ani hnízdění ve skalních dutinách.

Chov v zajetí

Jako první chovala aru hyacintového londýnská zoo v roce 1867. První mládě se narodilo v roce 1968 v Chicagu a první úspěšné odchovy jsou známy z Kóbe (1968) a z Chicaga (1971).


Zdroje:  Wikipedie